BLOG
Pozytywne opinie klientów - jak je zdobyć?

- Zdobądź pozytywne opinie w Google
- Wyślij klientom prośbę o pozostawienie opinii
- Poproś o opinię na dostarczonym blankiecie
- Ułatw wystawienie opinii na sklepie online
- Zaproponuj rabat na kolejne zamówienie
- Wprowadź system lojalnościowy
- Jak odpowiadać na pozytywne opinie Google?
- Skorzystaj z doświadczenia firmy zarządzającej opiniami
- Zminimalizuj negatywne opinie pozytywnymi!
- Pozytywne opinie - podsumowanie
Zdobądź pozytywne opinie w Google
W dzisiejszych czasach nie ma takich firm czy produktów, których nie można by było zrecenzować. Ponadto opinie w Internecie stały się podstawą w budowaniu relacji na płaszczyźnie sprzedawca-klient. Zdobywanie pozytywnych opinii Google to również najkrótsza droga do pozyskania nowych odbiorców. Takie recenzje dają im poczucie dokonania najlepszego wyboru. Jak zatem zdobyć pozytywne opinie dla swojego biznesu? Oto kilka przykładów, dzięki którym dasz możliwość swoim klientom do wyrażenia własnego zdania.
Wyślij klientom prośbę o pozostawienie opinii
Warto wiedzieć, że klient to osoba zabiegana i zajęta na co dzień swoimi sprawami. Nie od razu po otrzymaniu przesyłki czy skorzystaniu z usług zadowolony klient myśli o wystawieniu pozytywnej opinii. Jednym z najlepszych sposobów na pozyskanie recenzji jest po prostu wysłanie stosownej prośby. Po zrealizowaniu zamówienia i upewnieniu się, że zostało ono odebrane przez klienta możesz wysłać maila z uprzejmym zapytaniem o pozostawienie opinii, podzielenie się wrażeniami o produkcie, obsłudze klienta i czasie realizacji zamówienia. Pamiętaj jednak, aby Twoja wiadomość nie była zbyt nachalna. Oto kilka przykładów.
Dzień dobry Pani/Panie XY,
dziękujemy za zakupy i skorzystanie z oferty naszego sklepu *nazwa sklepu*.
Chcielibyśmy poznać Twoje wrażenia i odczucia.
Twoja obiektywna opinia ułatwi podjęcie decyzji innym kupującym.
Dlatego chcielibyśmy prosić o wystawienie nam rzetelnej recenzji.
Aby wystawić opinię, należy kliknąć w poniższy link:
*link do wystawienia opinii*
Pozdrawiam,
*Twoje imię i nazwisko*
*nazwa sklepu internetowego*
Cześć XY,
dziękujemy za skorzystanie z naszych usług.
Twoja opinia i dobre słowo jest dla nas bardzo ważne.
Podziel się swoją opinią na naszym profilu i pomóż rozwinąć nam skrzydła.
*link do wystawienia opinii*
Pozdrawiam,
*Twoje imię i nazwisko*
*nazwa sklepu internetowego*
Dzień dobry Pani/Panie XY,
w związku z rozwojem naszej marki mam ogromna prośbę o wstawienie krótkiej opinii o naszej współpracy:
*link do wystawienia opinii*
Proszę o poświęcenie 3 minut na wstawienie opinii, która będzie przydatna innym w ocenie i wyborze naszej firmy. Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
*Twoje imię i nazwisko*
*nazwa Twojej marki*
Przy wysyłaniu takich próśb pamiętaj o odpowiednim podpisie. Stopka maila z Twoim imieniem, nazwiskiem i nazwą firmy w zupełności wystarczy. Unikaj natomiast podpisów bezimiennych, czy kolektywnych jak “Zespół + Nazwa Firmy”. To bezosobowe podejście, a tajemnicą poliszynela jest to, że dzisiejsi klienci alergicznie podchodzą do enigmatycznego podejścia.
Pozytywne opinie Google mają ogromną moc. Powyższe gotowe odpowiedzi na opinie z pewnością ułatwią Ci ich zbieranie. Jeśli jednak zdarzy się, że klient wystawił Tobie niezbyt przychylną opinię, to potraktuj ją jako swojego sprzymierzeńca.
Przykład prośby o wystawienie opinii przez naszego klienta - sklepu online born2be.pl
Poproś o opinię na dostarczonym blankiecie
Znasz to uczucie, gdy otwierasz pięknie zapakowane zamówienie? Dbałość o szczegóły świadczy o staranności i poświęceniu. Taki zabieg bardzo często stosowany jest przez sklepy internetowe, ponieważ pozytywnie wpływa na "kupowanie opinii" - zamówienie w oczach klienta zyskuje na jakości. Warto pójść o krok dalej i poprosić od razu o pozostawienie recenzji. W jaki sposób? Dołącz do przesyłki estetyczny blankiecik. Pozyskiwanie opinii w tak miłych okolicznościach na pewno poskutkuje bardzo przychylnymi słowami. Jak powinieneś zadbać o zaangażowanie swoich klientów? Mam dla Ciebie kilka propozycji, które z pewnością poskutkują pozytywną opinią.
Dzień dobry!
Twoje zamówienie jest już u Ciebie! Mamy nadzieję, że jego odkrywanie przyniosło Ci wiele radości i uśmiechu. Podziel się swoimi wrażeniami z innymi. Zeskanuj poniższy kod QR i napisz kilka słów od siebie!
*kod QR*
*Twój podpis*
Hura!
Właśnie otrzymałeś swoje zamówienie! Dziękujemy za zaufanie i zakupy w naszym sklepie. Bardzo chcemy poznać Twoją opinię. Podziel się nią na naszym sklepie internetowym i pomóż innym. Link do opinii znajdziesz w ostatnim mailu.
*Twój podpis*
Cześć!
Cieszymy się, że Twoje zamówienie dotarło do Ciebie. Przed Tobą ostatnia prosta - podziel się z innymi swoją opinią i zyskaj -10% na kolejne zakupy. Szczegóły prześlemy do Ciebie drogą mailową.
*Twój podpis*
Twoje prośby mogą prowadzić do wizytówki Google Moja Firma, strony na Facebooku lub sklepu internetowego. Wybór należy do Ciebie.
Ułatw wystawienie opinii na sklepie online
Do wystawiania opinii na stronie internetowej lub sklepie online trzeba klientów zachęcić. Nie zadbasz o to bez wyeksponowania widgetów i aplikacji służących do wystawiania recenzji. O każdą opinię trzeba walczyć! W tym celu warto postawić na prosty zabieg. Na karcie produktu (najlepiej w widocznym miejscu) umieść informację o możliwości wystawienia opinii. Dla Twoich potencjalnych klientów będzie to skarbnica wiedzy na temat danego przedmiotu. A jak zebrać takie pozytywne opinie Google? Możesz np. pod koniec procesu składania zamówienia poprosić klienta o napisanie krótkiej recenzji i podzielenia się wrażeniami w trakcie robienia zakupów.
Przykład widgetu ułatwiającego pozostawienie opinii na sklepie internetowym naszego klienta selsey.pl
Zaproponuj rabat na kolejne zamówienie
Nic tak nie motywuje do pozostawienia pozytywnych opinii w mapach Google, na sklepie internetowym czy w mediach społecznościowych jak nagrody i profity. Tego właśnie chcą Twoi klienci! Znając już ich potrzeby możesz skupić się na pozyskaniu pozytywnych opinii. Co powiesz na nagrodzenie wiernych i aktywnych klientów niewielkim, nawet kilku procentowym rabatem? Gwarantuję Ci, że Twoje opinie w Google Maps są tego warte. W pierwszej kolejności upewnij się, że zamówienie zostało odebrane przez klienta, a później działaj. Wyślij do niego zachęcającą wiadomość i czekaj, aż pozytywne opinie w Google będą rosły w siłę!
Przykład rabatu za wystawienie opinii w Google na sklepie naszego klienta darymex.pl
Wprowadź system lojalnościowy
System lojalnościowy to znakomity pomysł, który w dużym stopniu przyczynia się do zbierania pozytywnych opinii. Dobrze opracowany i wdrożony może nie tylko zaowocować w przychylne recenzje od klientów, ale również zwiększyć sprzedaż i świadomość marki. Dzięki niemu stworzysz także grono stałych i powracających klientów. Program lojalnościowy, taki jak jest dostępny np. na Booking.com opiera się na każdej dokonanej rezerwacji. Ty możesz nieco go zmodyfikować i zaproponować swoim klientom punkty za każdą kolejną opinię! Realny zysk dla konsumentów może przełożyć się na rabat na kolejne zakupy. Pamiętaj jednak, aby Twoi klienci wystawiali opinie Google tylko do tych produktów, które faktycznie zamówili.
Program lojalnościowy za opinie - miastowlosow.pl
Jak odpowiadać na pozytywne opinie Google?
Niewątpliwie na samym początku warto zadać sobie pytanie: po co odpowiadać na pozytywne opinie? Skoro Twoi klienci do Ciebie powrócili z przychylną wiadomością, to nie pozostawiaj ich bez odpowiedzi. Takie rozwiązanie świadczy dobrze o Tobie i Twojej marce. W oczach potencjalnych klientów będziesz firmą, która dba o użytkowników także po sfinalizowaniu zamówienia.
Jak odpowiedzieć na opinie Google? Przede wszystkim różnorodnie. Przygotuj sobie kilka szablonów odpowiedzi, które będziesz zmieniać pod względem zamówionych produktów, wykonanych usług itd. Najlepiej bezpośrednio podziękować swoim klientom słowami typu:
Bardzo dziękujemy za pozytywną opinię (...)
Miło nam, że nasza usługa spotkała się z tak ciepłym przyjęciem (...)
Jesteśmy bardzo wdzięczni za tak pozytywną opinię (...)
Doceniamy, że nasze produkty zyskały Twoje uznanie (...)
Możesz także wyrazić nadzieję o ponownych zakupach lub skorzystaniu z Twoich usług. Pamiętaj jednak, aby Twoja odpowiedź była szczera, a nie przesłodzona. Przykładowe gotowe pozytywne komentarze do opinii możesz dowolnie zmieniać.
Skorzystaj z doświadczenia firmy zarządzającej opiniami
Nikt nie wie o pozytywnych opiniach więcej niż firmy, które zajmują się zarządzaniem recenzji. Profesjonalna obsługa opinii jest bardzo ważna z wielu powodów. Przede wszystkim taki stały monitoring i wdrażanie rozwiązań, które faktycznie działają będą skutkować znacznie większą liczbą opinii. Nawet jeśli wśród nich trafią się negatywne opinie, to nie masz się o co martwić. Nie ma takiej marki, która nie zmaga się z takimi recenzjami. Jednak doświadczone firmy zarządzające opiniami doskonale wiedzą jak sobie z nimi radzić, i jak wybić się na tle konkurencji. Dodatkowo system zarządzania opiniami zapewnia autentyczność wypowiedzi - będą one wystawione przez Twoich prawdziwych klientów, a nie nieuczciwe osoby. Tym samym to właśnie Twoi klienci będą Twoją najlepszą reklamą. Oszczędź sobie czas i ułatw prowadzenie biznesu w Internecie - skontaktuj się z nami!
Zminimalizuj negatywne opinie pozytywnymi!
Pozytywne opinie Google Maps wpływają na widoczność danego serwisu w wynikach wyszukiwania. Podnosi to jego pozycję i wizerunek firmy. Warto zatem zadbać o jakość pozytywnych opinii w wyszukiwarce Google. Im przychylniej poprosisz o pozytywną opinię, tym bardziej możesz się jej spodziewać na sklepie czy wizytówce Google Maps. Pokaż, że Twój biznes jest na wyższym poziomie niż Twoja konkurencja. I nie martw się negatywnymi opiniami - pozytywne komentarze bez wątpienia zminimalizują ich pojawianie się.
Pozytywne opinie - podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że pozytywne opinie w Internecie są ogromną wartością dla każdej marki. Ważne jest zatem, aby nie tylko ubiegać się o przychylne recenzje, ale również umieć właściwie na nie reagować. Ten artykuł posłuży Ci jako cenna wskazówka, która Tobie - przedsiębiorcy w sieci - wskaże co masz zrobić, aby zyskać więcej pozytywnych opinii. Przeczytaj go uważnie, mając na względzie przede wszystkim oczekiwania i wymagania swoich klientów. Dokładne zrozumienie ich potrzeb pozwoli Ci podnieść jakość usług i oferować jeszcze lepsze produkty.
Jak opinie online napędzają zaufanie i sprzedaż w e-commerce?
Opinie klientów w internecie stały się jednym z filarów podejmowania decyzji zakupowych. W 2025 roku znaczenie marketingu opinii (czyli działań związanych z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem recenzji klientów) jest większe niż kiedykolwiek. Badania pokazują, że konsumenci czytają chociażby okazjonalnie opinie online przed wybraniem lokalnej firmy czy produktu. Dla właścicieli sklepów internetowych oznacza to, że reputacja zbudowana na podstawie recenzji może realnie przełożyć się na zaufanie klientów i wyniki sprzedażowe.
Proces zakupowy klienta w Internecie - rola opinii
Proces zakupowy klienta jest złożony i wieloetapowy. Tradycyjny cykl życia klienta ewoluował, obejmując nowe technologie i platformy, które zmieniają sposób, w jaki konsumenci podejmują decyzje zakupowe. W tym kontekście, opinie klientów nabrały nowego znaczenia, stając się kluczowym elementem wpływającym na zachowania zakupowe.
5 rzeczy o opinii, o których powinien wiedzieć każdy właściciel lokalnej firmy
Opinie klientów odgrywają kluczową rolę w budowaniu reputacji lokalnych firm. Konsumenci coraz częściej kierują się recenzjami online, zanim podejmą decyzję zakupową. Z tego względu marketing opinii staje się nieodzownym elementem strategii każdego przedsiębiorcy. W niniejszym artykule omówimy pięć kluczowych aspektów dotyczących opinii, które powinien znać każdy właściciel lokalnej firmy.
Od recenzji do rekomendacji: Budowanie społeczności wokół Twojej marki
W marketingu opinii kluczowe znaczenie ma nie tylko zdobywanie pozytywnych recenzji, ale także przekształcanie ich w trwałe rekomendacje, które angażują i budują społeczność wokół marki. Konsumenci coraz bardziej polegają na opiniach innych, dlatego marki muszą przyjąć proaktywne podejście do zarządzania opiniami i tworzenia lojalnych, zaangażowanych grup klientów.
Dlaczego social proof jest ważny w branży HoReCa?
W branży HoReCa jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i lojalności klientów jest wykorzystanie social proof, czyli tzw. społecznego dowodu słuszności. Sprawdź jakie korzyści przynosi zbieranie i prezentowanie opinii klientów.
Trendy i wyzwania dla e-commerce na 2025 rok
Świat e-commerce dynamicznie się zmienia, wymuszając na przedsiębiorcach ciągłe dostosowywanie się do nowych technologii, oczekiwań klientów i zmian rynkowych. Rok 2025 zapowiada się jako czas intensywnych wyzwań, ale i ogromnych możliwości. Oto najważniejsze trendy i wyzwania.
Kalendarz wydarzeń e-commerce na 2025
Rok 2025 będzie pełen wyjątkowych okazji dla osób związanych z ecommerce. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia e-commerce w nadchodzącym roku – każde z nich to szansa na zdobycie wiedzy, inspiracji i narzędzi potrzebnych do rozwoju Twojego biznesu.