Rozwiązanie Zaufane.pl jest w pełni zgodne z dyrektywą Omnibus

Dyrektywa Omnibus wzięła pod lupę sposoby publikacji rekomendacji i opinii o produktach i usługach. Korzystając z rozwiązania Zaufane.pl, masz pewność, że pozyskujesz opinie zgodnie z dyrektywą Omnibus. Sprawdź już teraz jakie to proste!

Czym jest dyrektywa Omnibus?

Dyrektywa Omnibus, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/2161, wzięła pod lupę wszelkie nieuczciwe praktyki stosowane przez przedsiębiorców wobec konsumentów w Internecie.

Pochylono się między innymi nad kwestiami takimi jak:

 • Obowiązek jasnego wskazywania płatnych wyników wyszukiwania
 • Podwójne jakości produktów na różnych rynkach
 • Publikacja rekomendacji i opinii o produktach

Naszych obecnych i potencjalnych klientów, dotyczy oczywiście w największej mierze ostatni wymieniony punkt. Dokładamy wszelkich starań, aby opinie, które pozyskujemy były w całości zgodne z dyrektywą – gwarantujemy to już teraz.

Pozyskuj opinie zgodnie z prawem

Wraz z pojawieniem się dyrektywy Omnibus, pojawiły się pytania o to, w jaki sposób wpłynie ona na marketing opinii. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, przedstawiamy fakty, które utwierdzają Cię w przekonaniu, że Zaufane.pl jest w pełni zgodne z dyrektywą Omnibus, a opinie Twoich klientów są pozyskiwane w pełni zgodnie z obowiązującym prawem.

Omnibus = 100 proc. zaufania i transparentności + 0% fake reviews

Każdy z nas, czytając opinie w Internecie zastanawia się, czy są one autentyczne. Wraz z rosnącym potencjałem i liczbą opinii o produktach i usługach w sieci pojawili się przedsiębiorcy, którzy zaczęli korzystać z fałszywych opinii, aby wykreować wizerunek swojej marki i produktów. Wiele mówi się także o negatywnych opiniach wystawianych konkurencji, mających ją zdyskredytować. Powyższe praktyki stały się niedozwolone dzięki dyrektywie Omnibus.

Bezpieczeństwo kupujących i wygrana autentycznych sklepów

Zarówno marketplace’y, jak i mniejsze sklepy będą mogły zapewnić większe bezpieczeństwo kupującym w postaci prezentowania transakcyjnych opinii. Warto zaznaczyć, że sklepy, które dotychczas publikowały autentyczne opinie będą mogły spać spokojnie, natomiast te, które nie do końca postępowały etycznie musiały będą mieć się na baczności. Wszystko to z całą pewnością wpłynie na wzrost zaufania odbiorców do opinii i wzmocni pozycję sklepów, dla których ważne jest, aby podawać opinie zgodne z prawdą.

Będą kary!

Warto przestrzegać dyrektywy także ze względów finansowych. W innym wypadku możemy zostać oskarżeni za uprawianie praktyk handlowych wprowadzających w błąd. Może to pociągnąć za sobą nałożenie kary przez Prezesa UOKiK do 10% przychodów za poprzedni rok rozliczeniowy. 

Czego wymaga od przedsiębiorcy dyrektywa Omnibus?

 • Sprawdzenie, czy recenzje rzeczywiście pochodzą od konsumentów, którzy faktycznie zakupili/użyli recenzowany produkt/usługi;
 • Dostarczenie informacji, czy i w jaki sposób zapewnia się, że publikowane recenzje pochodzą od konsumentów, którzy korzystali z produktu/usługi lub go zakupili.

 

Co możesz zrobić jako przedsiębiorca?

 • Pozyskuj transakcyjne opinie pochodzące od osób, które kupiły produkt lub usługę. Należy w tym celu wprowadzić takie rozwiązanie technologiczne, które pozwoli na weryfikację takich kupujących.
 • Poinformuj jakie środki podejmujesz w celu weryfikowania opinii, co wpłynie na zwiększenie zaufania klienta.
 • Przedstaw dodatkowe rzetelne informacje wzbudzające zaufanie. 
Np. informacja, w jaki sposób jest obliczana średnia ocena? Jakiem opinie są brane do średniej? Czy są pozyskiwane od wszystkich kupujących? Czy opinie są pozyskiwane przez zewnętrzne źródła?

Umów się na spotkanie z konsultantem i dowiedz się jak pozyskiwać opinie zgodnie z dyrektywą Omnibus już dzisiaj!

Umów spotkanie

Barbara Drapikowska
Doradca klienta

 

+48 500 253 000

kontakt@zaufane.pl

Omnibus nie odbiera możliwości pozyskiwania opinii!

Wręcz przeciwnie możemy pozyskiwać opinie w jeszcze przejrzystszy i bardziej usystematyzowany sposób.

Oto czego NIE ZABRANIA Ci Omnibus:

 1. Pozyskuj opinie od byłych klientów, od których masz na to zgody. Sugerujemy, aby były to opinie od osób, które dokonały transakcje maks. 3 miesiące temu.
 2. Pozyskuj opinie o jakości sklepu, jakości obsługi na thank you page. Pytaj o doświadczenie zakupowe.
 3. Zaczekaj, aż zamówienie zostanie zrealizowane i zapytaj za pomocą maila lub sms, wysyłając ankietę: jak podobała mu się usługa.
 4. Weryfikuj opinie pod kątem polityki treści opinii. Możesz prezentować tylko te opinie, które są zgodne z polityką Twojej firmy, np. nie akceptuj komentarzy, które są wulgarne, albo dotyczą konkurencji.
 5. Decyduj, gdzie chcesz publikować opinie, np. na wizytówkach Google czy w reklamach PLA. Możesz korzystać z tych samych miejsc publikacji co dotychczas. 

Tego nie rób!

Na podstawie dyrektywy Omnibus niedozwolone są praktyki takie jak:

 • Twierdzenie przez przedsiębiorcę, który umożliwia dostęp do opinii konsumentów o produktach, że te opinie zostały zamieszczone przez konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli, mimo że przedsiębiorca ten nie podjął uzasadnionych kroków, aby sprawdzić, czy opinie te pochodzą od tych konsumentów.
 • Zamieszczanie lub zlecanie zamieszczania innej osobie nieprawdziwych opinii konsumentów, albo zniekształcanie lub zlecanie innej osobie zniekształcania opinii konsumentów, w celu promowania produktów.

Kogo dotyczy dyrektywa Omnibus?
Z dużą dozą prawdopodobieństwa także Ciebie!

Czyli każdego przedsiębiorcy, który publikuje lub chce publikować opinie o swojej firmie. Taka firma ma obowiązek podawać informacje czy opinie te zostały zweryfikowane tzn. czy pochodzą od osób, które np. dokonały zakupu, czy też nie. Obowiązkiem firmy jest przekazywanie informacji czy i w jaki sposób pozyskuje te opinie i jak są one weryfikowane i przetwarzane.

Dyrektywa Omnibus stanowi wyraźnie, że nieuczciwą praktyką jest wprowadzanie konsumentów w błąd poprzez powoływanie się na opinie o produkcie lub usłudze pochodzące od osób, które tak naprawdę z nich nie skorzystały.  Dyrektywa nakłada na przedsiębiorców obowiązek informacyjny. To znaczy, że należy jasno i wyraźnie informować o tym, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli, czy też są przypadkowe. Warto taką informację zamieszczać w regulaminie strony.

Zgodność Zaufane.pl z dyrektywą Omnibus

 

Pojawia się więc pytanie, czy korzystając z rozwiązania Zaufane.pl, przedsiębiorca ma pewność, czy opinie dotyczące jego produktu lub usługi pozyskiwane są w sposób zgodny z  prawem.

 

Pozyskujemy dla Ciebie wyłącznie opinie potwierdzone transakcją, czyli od osób, które dokonały zakupu lub korzystały z usług danej firmy. Nie ma więc możliwości pozostawienia opinii przez osobę, która nie dokonywała transakcji.

Dodajmy także, że Zaufane.pl weryfikuje i monitoruje opinie pod kątem nieuczciwej konkurencji. Usuwane zostają komentarze agresywne i wulgarne. Nasze partnerstwo technologiczne z firmą eKomi, będącą partnerem Google - pozwala naszemu działu moderacji zgłaszać takie opinie. Nie ma więc możliwości, aby na Twojej stronie pokazały się opinie, które mogą zostać uznane za niezgodne z prawem.

Rozwiązanie Zaufane.pl jest skonstruowane tak, że jesteśmy w stanie udowodnić i wykazać, że dany konsument wystawiający opinię kupił lub używał opiniowanego produktu.

Dysponujemy również wszelkimi procedurami i dokumentami, które np. w razie kontroli udostępnimy, tak abyś mógł wskazać nas jako firmę dostarczającą narzędzie do zbierania opinii.

Wbrew pozorom dyrektywa Omnibus nie dotyczy bezpośrednio rozwiązania dostarczanego przez Zaufane.pl. Ponieważ, z góry zapewniamy dostarczanie tylko zweryfikowanych opinii.

Warto tutaj również dodać, że nasze oficjalne partnerstwo z Google powoduje automatyczne zaakceptowanie przez Google dostarczanych przez nas opinii, dokonywanych po transakcjach.

Drodzy Klienci i przyszli Klienci Zaufane.pl, możecie spać spokojnie – korzystając z naszych usług, macie pewność, że przestrzegacie osławionej dyrektywy Omnibus – w 100 %!

 

Wszystkie dotychczas pozyskane przez nas opinie są zgodne z dyrektywą Omnibus

Najwyższe standardy, które stosujemy i stosowaliśmy do tej pory pozwalają zyskać maksimum wiarygodności, transparentności. Nasi klienci mogą spokojnie oczekiwać wdrożenia dyrektywy przez polski parlament. 

Jesteśmy o krok dalej dla Was! 

Umów się na spotkanie z konsultantem i dowiedz się jak pozyskiwać opinie zgodnie z dyrektywą Omnibus już dzisiaj!

Umów spotkanie

Barbara Drapikowska
Doradca klienta

 

+48 500 253 000

kontakt@zaufane.pl

FAQ 

Tak. Działanie systemu Zaufane.pl jest zgodne z wytycznymi dyrektywy, ponieważ pozyskuje jedynie opinie, potwierdzone transakcją tj. od osób, które dokonały zakupu lub korzystały z usług danej firmy.

Zgodnie z dyrektywą , w przypadku przedsiębiorcy, który umożliwia dostęp do opinii konsumentów o produktach, musi on umieścić informację o tym, czy i w jaki sposób zapewnia, aby publikowane opinie pochodziły od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli. Jak również powinien dostarczyć rozwiązania techniczne umożliwiające pozostawienie odpowiedniej opinii.

Nie sugeruj użytkownikom, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy nie używali danego produktu lub go nabyli. Nie próbuj także wpływać na treść opinii. Zamieszczanie lub zlecanie zamieszczania innej osobie nieprawdziwych opinii, lub rekomendacji konsumentów, albo zniekształcanie lub zlecanie innej osobie zniekształcania opinii, lub rekomendacji konsumentów w celu promowania produktów jest absolutnie zakazane.

Dyrektywa Omnibus nie zabrania stosowania ankiety natychmiastowej. Dyrektywa nie nakłada obowiązku weryfikowania opinii. Jeśli przedsiębiorca tego nie robi, powinien poinformować klientów o tym, że „nie zapewnia, aby publikowane opinie pochodziły od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli”. W takim przypadku Zaufane.pl  jest w stanie wykazać, że dany konsument wystawiający opinię kupił lub używał opiniowany produkt.

Przedsiębiorca natomiast powinien zadbać o stosowną informację co do wiarygodności źródła opinii i „zapewnić, że publikowane opinie pochodziły od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli” wraz ze wskazaniem w jaki konkretnie sposób to robi.

Dyrektywa Omnibus w sposób bezpośredni nie odnosi się do tego zagadnienia. Jeśli klient faktycznie kupił dany produkt, chce wystawić opinię i sam wpisuje opinie - jest to dozwolone. Natomiast dyrektywa Omnibus mówi o zniekształcaniu opinii. Nieuczciwą praktyką będzie więc zniekształcenie lub zlecenie innej osobie zniekształcenia opinii, lub rekomendacji konsumentów, w celu promowania produktów.

Tak. Dyrektywa Omnibus mówi tylko o obowiązku informacyjnym - nie wskazuje, aby czynności wymienione powyżej były nieodpowiednie.

Dyrektywa Omnibus nie odnosi się bezpośrednio do tej kwestii. Jednak w takiej sytuacji możemy zupełnie uniemożliwić konsumentowi wystawiania opinii, jeśli chce napisać tylko coś krótkiego, a my podajemy minimalną liczbę znaków, to w ten sposób możemy ograniczyć jego prawo do wypowiedzi.

Dyrektywa Omnibus nie odnosi się do tej kwestii. Jeśli jednak klient będzie mógł dobrowolnie wypełnić ankiety i dobrowolnie podać e-mail to jest to dozwolone. Nie może być on jednak do tego zmuszony, np. pod warunkiem cofnięcia pierwotnej opinii.

Wersja dyrektywy Omnibus jest tylko jedna. Natomiast państwa członkowskie muszą tę dyrektywę implementować do krajowego porządku prawnego i tu mogą się pojawić pewne rozbieżności. Polska wdraża dyrektywę poprzez zmianę dotychczasowych ustaw w tym zakresie i dokument, który ma to uczynić to projekt ustawy z dnia 24 czerwca 2021 o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Pozostałe kraje będą zmieniać swoje dotychczasowe wewnętrzne uregulowania prawne i mogą nałożyć inne, dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców. W takim przypadku należy uzyskać informację, jak dyrektywa Omnibus została wdrożona w poszczególnym kraju. Jeśli tak samo jak w Polsce i nie nakłada innych obowiązków niż wynika to z dyrektywy to usługi mogą  być dalej świadczone na tych samych zasadach.