Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma - Twoja marka będzie widoczna!

Sebastian Horoszko

Sebastian Horoszko

luty 17, 2022
Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma - Twoja marka będzie widoczna!

Pozycjonowanie wizytówki Google

Z pewnością zauważyłeś, że po wpisaniu danego słowa kluczowego wyszukiwarka Google coraz częściej wyświetla nie linki do stron i sklepów internetowych, a pozycje z wizytówki Google Moja Firma. Dzieje się tak dlatego, że aktualnie boty Google są w stanie zdecydowanie dokładniej przewidywać intencje i lokalizacje użytkowników. Jeśli prowadzisz firmę usługową lub sklep internetowy i posiadasz także punkt stacjonarny, to tym bardziej powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że pozycjonowanie wizytówki Google jest właśnie dla Ciebie. Jak wykorzystać jej potencjał? Przedstawię Ci pomysły i rozwiązania, które wzniosą Twój biznes na pierwsze miejsce w Google Maps.

Czym jest wizytówka Google Moja Firma?

Wizytówka Google Moja Firma jest bezpłatnym narzędziem, dzięki któremu pomożesz zaprezentować własny biznes w mapach Google. Każdego dnia korzystają z map miliony użytkowników. Jak się możesz domyślić potencjał tego narzędzia jest ogromny - aż żal z niego nie skorzystać. O tym, że wielu użytkowników korzysta z map Google podczas podróży już nikogo nie dziwi. Teraz Ci sami internauci wyszukują w pobliżu firm usługowych i sklepów stacjonarnych. W tym miejscu muszę wspomnieć, że wizytówka Google Moja Firma jest tak naprawdę idealnym narzędziem promocyjnym dla lokalnych firm, które dodatkowo mogą pozycjonować się na takie słowa kluczowe jak "kosmetyczka Rzeszów" czy "dentysta Warszawa". Najlepsze w tym wszystkim jest to, że Twój potencjalny klient wcale nie musi znać Ciebie, wiedzieć jak nazywa się Twoja firma - i tak, dzięki wizytówce do Ciebie trafi! Tak więc obecność Twojej marki w mapach Google jest obowiązkowa.

Wizytówka Google Moja Firma w mapach Google

Pozycjonowanie w mapach Google - od czego zacząć?

Pozycjonowanie przeprowadzone w panelu wizytówki w Google Maps to ogromna szansa na pozyskanie nowych klientów. I to bez znaczenia czy prowadzisz jednoosobową działalność czy może zatrudniasz 30 pracowników.  Oczywiście strona internetowa czy sklep online jest niezbędnym narzędziem do reklamy i zwiększania konwersji, ale na pewno nie jedynym. O uwagę klienta trzeba nieustannie zabiegać! Jeśli założyłeś własny serwis, to nie spoczywaj na laurach. Błędne jest myślenie, że teraz zamówienia i leady będą spływać do Twojego systemu, bo "klient przecież Cię znajdzie w Internecie". Mając do dyspozycji możliwości wizytówki w mapach Google o wiele szybciej może wybrać tę firmę, która będzie mu najbardziej odpowiadała.

Jako przedsiębiorca działający w branży e-commerce z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że przede wszystkim musisz wyprzedzić swoją konkurencję. Pomoże Ci w tym pozycjonowanie w mapach Google. Warto wiedzieć, że działanie to polega na podjęciu określonych kroków.  Cały proces należy rozpocząć od założenia i optymalizacji wizytówki Google Moja Firma, o której pisałem TUTAJ.

Jeśli posiadasz już w pełni uzupełniony profil w Google My Business, to możesz przejść do pozycjonowania. W kolejnych akapitach przedstawię, jakie działania możesz podjąć.

Google Menedżer Profilu Firmy

Lokalizacja firmy a odległość od klienta

Pozycjonowanie firmy w Google My Business w dużej mierze zależy od lokalizacji. I nie chodzi tutaj o sam adres stacjonarny, a odległość, w jakiej znajduje się Twój potencjalny klient, który szuka w Internecie oferowanych przez Ciebie usług. Jeśli Ty oferujesz swoje usługi w Gdańsku, a zapytanie klienta padło w Gdyni to mało prawdopodobne, że wybierze on właśnie Twoją wizytówkę. Nie jest to jednak niemożliwe. Wyświetlone wizytówki w wynikach wyszukiwania mogą nie zadowolić użytkownika, a on sam będzie zdeterminowany szukać odpowiedniej dla siebie firmy nieco dalej.

Słowa kluczowe

Pozycjonowanie w Google Maps to również wartość, za pomocą której wyszukiwarka jest w stanie określić jej rozpoznawalność. W budowaniu rangi Twojej marki każdy biznes wspierają słowa kluczowe. Dobrze dobrane frazy, najlepiej te z długim ogonem - z ang. long tail key words (choć także pojedyncze słowa) sprawią, że Twoja wizytówka pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania. Koniecznością jest zatem wprowadzenie ich do panelu. Możesz użyć ich we wpisach czy produktach. Jeśli Twoją wizytówkę Google oceni wysoko pod tymi hasłami, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że potencjalny klient skorzysta z usług właśnie Twojej firmy.

Słowa kluczowe w wizytówce Google Moja Firma

Popularność firmy na rynku

Zgodnie z tym, co podaje Google wizytówka to coś więcej niż tylko lokalny profil firmy. Pojawienie się w wynikach wyszukiwania Google Maps ma odzwierciedlać popularność i sławę danej marki. Z tego jasno wynika, że jeśli Twoja firma - załóżmy, że jest to warsztat samochodowy - występuje w branży i na rynku od wielu lat, to będzie pozycjonowana zdecydowanie wyżej niż nowo otwarty mechanik w Twoim mieście. Jest to pewnego rodzaju marketing, o który zdecydowanie warto dbać.

Jakość filmów i zdjęć

Wiesz, że zdjęcia i filmy w mapach Google także są czynnikiem rankingowym? Im więcej ich posiadasz i przede wszystkim regularnie dodajesz je do swojej wizytówki, to Twoja pozycja poprawi się w wynikach wyszukiwania. W przypadku publikowania zdjęć za pomocą aplikacji Google Moja Firma na urządzeniu mobilnym masz możliwość dodania do nich alternatywnego opisu na 80 zzs, który jest oczywiście wyświetlany wraz ze zdjęciem w wizytówce. O wszystkich wytycznych dotyczących zdjęć i filmów możesz przeczytać w panelu Google.

Panel aplikacji Google My Bussines

Lokalny link building

Opinie w wizytówce Google Moja Firma

Czas na punkt, który w Zaufane.pl lubimy najbardziej :) - opinie o firmie w wizytówce Google. Są widoczne nie tylko jako niezbędny element na profilu marki, ale również w Google Maps. Jak Google sam podaje:

opinie w wizytówce dostarczają przydatnych informacji i pomagają Twojej firmie wyróżnić się na tle konkurencji.

 Rekomendacje użytkowników są również czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu firmy w Google Maps. Musisz wiedzieć, że boty biorą pod uwagę nie tylko takie aspekty, jak liczba opinii, ale również ich jakość. Dużo większą wartość dla firmy w Google ma opinia tekstowa niż tylko gwiazdki. Taka recenzja jest rozbudowana i zawiera mnóstwo słów kluczowych, co zdecydowanie podwyższa jej renomę. W ten sposób Twoi klienci będą tworzyć User Generated Content, który tak naprawdę jest marzeniem dla wielu marketerów.

Opinia w wizytówce Google Moja Firma ze słowem kluczowym

Opinie w mapach Google są także przydatne dla potencjalnych klientów - oczywiście jeśli pochodzą od transakcyjnych użytkowników. Ludzie doceniają szczere i obiektywne rekomendacje. Dlatego obecność opinii - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych - zdecydowanie zwiększy ich wiarygodność w oczach potencjalnych klientów. Wniosek zatem nasuwa się sam - zawsze odpowiadaj na KAŻDĄ opinię, aby pokazać innym użytkownikom, że zależy Ci na ich zdaniu. Ponadto Google doceni to, że Twoja marka kojarzona jest w Internecie w superlatywach.

Opinia w wizytówce Google Moja Firma z odpowiedzią właściciela

Pozycjonowanie wizytówki w Google Maps - podsumowanie

Obecność strony internetowej w wyszukiwarce to nie wszystko. W dobie dzisiejszych czasów, gdzie tak naprawdę chcemy mieć informacje na wyciągnięcie ręki ważne jest to, aby podawać potencjalnym klientom swoje usługi czy produkty "na tacy". W tym zadaniu pomoże Ci wizytówka Google Moja Firma. Odpowiednio zarządzana i wypozycjonowana Tobie, jako przedsiębiorcy przyniesie naprawdę duże korzyści. Wykorzystaj moje wskazówki, jako impuls do działania, a na pierwsze efekty nie będziesz długo czekać.

Życzę Ci miłego dnia!

Zwiększ zaufanie do Twojego biznesu i wyróżnij go spośród konkurencji.

Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się jak Zaufane.pl poprawi Twoje wskaźniki marketingowe i sprzedażowe.

Świetne

Na podstawie 82 opinii

Zobacz niektóre opinie tutaj

Viscola Fashion

Bardzo dobre rozwiązanie w zbieraniu opinii o sklepie i produktach. Dzięki temu rozwiązaniu można analizować opinię klientów i budować na podstawie tej wiedzy przyszłych rozwiązań.

Acus Med

Jak najbardziej polecam współpracę z zaufane.pl. Uzyskaliśmy mnóstwo opinii od klientów odnośnie sklepu i produktów (również do wizytówki Google Moja Firma)...

TRENA Professional Cosmetics

Bardzo dobry serwis do zbierania opinii. Dzięki Zaufane.pl zbieranie opinii, zarówno o firmie, jak i o produktach, idzie jak należy...

Ministerstwo Gadżetów

Serdecznie polecam firmę Zaufane.pl. Od początku współpraca przebiegała wzorowo i charakteryzowała się pełnym profesjonalizmem i indywidualnym podejściem do klienta...