BLOG

Czym są Gwiazdki w wynikach Google i jak je uruchomić [WAŻNE DLA KAŻDEGO ECOMMERCE]

Sebastian Horoszko

Sebastian Horoszko

grudzień 2021
Czym są Gwiazdki w wynikach Google i jak je uruchomić [WAŻNE DLA KAŻDEGO ECOMMERCE]

Gwiazdki w wynikach wyszukiwania Google

Prowadzenie biznesu w Internecie wiąże się z nieustanną walką o uwagę klienta. Dostęp do sieci nie jest trudny, co sprawia, że coraz częściej zostawiają oni, a przede wszystkim sprawdzają opinie o danej firmie. Jak zadbać o to, aby Twój biznes w Internecie był odbierany jako bezpieczny i godny zaufania? W tym zadaniu pomogą Ci gwiazdki w Google. Ich obecność niesie ze sobą wiele korzyści dla prowadzonego biznesu w Internecie. Zdecydowanie zwiększają liczbę kliknięć - pozytywnie wpływają na ruch organiczny. Dowiedz się czym są gwiazdki Google i jak uruchomić graficzne wyświetlanie ocen.

Gwiazdki Google w wynikach wyszukiwania to prawdziwe opinie klientów, o które warto zadbać

Czym są gwiazdki ocen Google?

Opinie Google mają ogromną siłę i wpływ na potencjalnego klienta, to już wiemy. Ale czym tak naprawdę są gwiazdki w Google?

Gwiazdki ocen (lub gwiazdki w Google) to mikroformaty zakodowane w szablonie strony lub sklepu internetowego. Wyświetlane są już na poziomie wyszukiwarki, co w dużym stopniu zachęca użytkowników do kliknięcia w link oznaczony gwiazdkami. Ostateczna decyzja o wyświetlaniu gwiazdek w Google należy do samej wyszukiwarki. Jako właściciel sklepu lub marketer e-commerce, warto abyś zadbał możliwość wyróżnienia swojej witryny na tle konkurencji.

Bezpośredni wpływ na widoczność gwiazdek Google mają Rich Snippets, czyli wyniki rozszerzone. Jedna z ich funkcji to Rating Stars, czyli po prostu gwiazdki, które wyświetlają się podczas wyszukiwania określonych produktów, czytania artykułów lub przeglądania przepisów kulinarnych. Jako użytkownik mając do wyboru asortyment, który uzyskał średnią ocenę 5/5 gwiazdek oraz ten 2/5 gwiazdek z pewnością wybierzemy ten pierwszy.

Dzięki wynikom rozszerzonym opinie wyglądają bardziej profesjonalnie. Do tego przyciągają uwagę internautów, co w dzisiejszych czasach jest niemal na wagę złota.

Przykład gwiazdek Google naszego klienta table4u.pl

Dlaczego warto posiadać gwiazdki w Google?

Jeśli zależy Ci na tym, aby zdobywać klientów w Internecie warto iść z duchem czasu. Gwiazdki ocen to jedna z możliwości wykorzystania Rich Snippets, na którą bez wątpienia warto postawić. To jeden z najbardziej przykuwających uwagę formatów, który można spotkać w wyszukiwarce Google. Dlaczego warto posiadać gwiazdki? Ludzki mózg szybciej i efektywniej reaguje na grafikę niż na tekst. To właśnie dlatego większość potencjalnych klientów w pierwszej kolejności zwróci uwagę na gwiazdki niż metadane, które przecież posiada każda witryna.

Idąc tą drogą warto wiedzieć, że gwiazdki ocen pozytywnie wpływają na pozycjonowanie. Przyciągnięcie uwagi użytkowników wiąże się ze znacznie większą liczbą odwiedzin, a co za tym idzie wpływa to na zwiększenie wskaźnika CTR, czyli klikalność strony w wyszukiwarce. Jeśli tak się stanie to wyszukiwarka Google otrzyma sygnał, że Twoja strona jest wartościowa, co przełoży się oczywiście na zwiększenie jej pozycji.

Jak uruchomić gwiazdki oceny w Google?

Gwiazdki Google mają za zadanie:

  • pomóc Tobie zdobyć zaufanie potencjalnych klientów, 
  • poprawić rankingi w wynikach wyszukiwania 
  • zwiększyć liczbę konwersji. 

Przedstawię Ci krótki przewodnik, który odpowie Ci na pytanie jak uruchomić gwiazdki w wynikach Google.

Gwiazdki w organicznych wynikach wyszukiwania SERP

W celu wdrożenia gwiazdek w Google dla swojej strony internetowej, należy wprowadzić odpowiednie dane strukturalne w kodzie serwisu i na poszczególnych podstronach. W tym zadaniu bardzo pomocne okazuje się narzędzie Google Search Console. Od lutego 2020 roku otrzymało oficjalne wsparcie dla danych strukturalnych typu fragmenty opinii. Znajdziesz je w menu po lewej stronie w zakładce Ulepszenia:

Fragmenty opinii w Google Search Console

Dzięki zamieszczonym tam informacjom jesteś w stanie szybko sprawdzić:

  • czy umieszczone gwiazdki na stronie są wykrywane przez Google,
  • czy są zaimplementowane poprawnie,
  • czy generują błędy, a jeśli tak to jakie.

Szczegółowe informacje o fragmentach opinii w Google Search Console

Wykryte i rozwiązane problemy można zgłosić do ponownej weryfikacji, dzięki czemu wyszukiwarka Google je sprawdzi i ponownie zaindeksuje.

Wsparcie Google Search Console dla fragmentów opinii to również możliwość analizy i monitoringu skuteczności dla stron z zaimplementowanymi danymi strukturalnymi. Dzięki temu jesteś w stanie określić liczbę wyświetleń i kliknięć oraz ich częstotliwość w czasie.

Wyniki skuteczności dla fragmentów opinii w Search Console

Jeśli więc chcesz, aby dla Twojego biznesu pojawiły się gwiazdki w Google potrzebujesz zadbać o fragmenty opinii dla swojego serwisu. Dużym ułatwieniem będzie dla Ciebie poniższy film.

Wnioski z niego płynące są następujące - aby poprawnie wyświetlać fragmenty rozszerzone potrzebujesz prawdziwych recenzji.

Możesz również przy pomocy programisty wprowadzić w kodzie swojego serwisu skrypt wskazujący średnią, najwyższą, najniższą i całkowitą liczbę ocen.

Zrzut skryptu naszego klienta strefakierowcy.pl

Ważnym elementem jest także przeprowadzenie testu wyników z elementami rozszerzonymi. Dzięki niemu dowiesz się, jakie dokładnie możesz wygenerować dla swojej witryny. To oficjalne narzędzie Google, które pozwoli Ci szczegółowo uporządkować dane na Twojej stronie internetowej. Do testowania danych strukturalnych trzeba podjeść skrupulatnie. Dokładna analiza pomoże Twojej stronie www.

Gwiazdki ocen w Google Ads

Gdy gwiazdki oceny pojawiają się w płatnych wynikach wyszukiwania są one nazywane ocenami sprzedawcy. To automatyczne rozszerzenie, które prezentuje reklamodawców z wysokimi ocenami. Gwiazdki Google mogą dotyczyć reklam tekstowych i konkretnych produktów. Trzeba wiedzieć, że są one oddzielne dla biznesu i oddzielne dla produktów.

Wyświetlają się zarówno jako gwiazdki opinii, a także jako łączna liczba głosów lub recenzji. Jak zadbać o płatne wyniki wyszukiwania? Przede wszystkim:

  • przestrzegaj wszystkich wymaganych zasad dotyczących gwiazdek ocen, umożliwiających identyfikację osób, spamu czy złośliwego oprogramowania,

prześlij plik danych przez Google Merchant Center lub umieść znaczniki danych strukturalnych w swojej stronie lub sklepie internetowym (zgodnie z opisem w poprzedniej sekcji).

Aby reklamy tekstowe i produktowe wyświetlały oceny w postaci gwiazdek, sprzedawcy muszą mieć co najmniej 100 opinii zdobytych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Warto wiedzieć, że wyszukiwarka Google uwzględnia opinie z własnych opinii konsumenckich, a także te od zatwierdzonych partnerów zewnętrznych. Takie rozwiązanie ułatwia sprzedawcom spełnienie minimalnego progu opinii każdego roku. Google wymaga również tego, aby:

  • strona z ocenami była taka sama jak domena widoczna w reklamie,
  • opinia Twojej witryny była przeprowadzona przez wyszukiwarkę Google lub jej partnerów,
  • recenzje dotyczyły sprzedawanego produktu lub oferowanej usługi.

Jeśli nadal nie widzisz gwiazdek przyjrzyj się ostatniemu wymogowi Google. Wyświetlanie gwiazdek w płatnych wynikach wyszukiwania Google zależy od spełnienia następujących kryteriów:

średnia, złożona ocena dla reklam tekstowych musi wynosić co najmniej 3,5 gwiazdki. Jednak obecnie wyszukiwarka Google może wyświetlać oceny sprzedawcy, jeśli średnia ocena jest mniejsza niż 3,5 gwiazdki.

Kryteria te na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mylące, jednak chodzi o to, aby płatni reklamodawcy osiągnęli minimalną liczbę gwiazdek ocen w swoich wynikach wyszukiwania.

Gwiazdki Google w reklamach płatnych naszego klienta coffeelove.pl

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach w samodzielnym uruchomieniu gwiazdek w Google, skorzystaj z pomocy specjalistów. Zaufane.pl to firma, która kompleksowo zajmuje się zarządzaniem opiniami w Internecie, a tym samym wdrażaniem gwiazdek Google. Nasze doświadczenie przekłada się na realne korzyści, z których każdego dnia korzystają nasi klienci.

Gwiazdki w wynikach Google - [CHECKLISTA]

Aby ułatwić Ci zadanie uruchomienia gwiazdek, przygotowaliśmy listę zadań, które musisz wykonać, jeżeli masz czas i chęć, aby samodzielnie spróbować uruchomić gwiazdki:

Gwiazdki w wynikach Google - [CHECKLISTA]

Gwiazdki w Google - podsumowanie

Gwiazdki w wynikach wyszukiwania Google to naprawdę potężny element wzbogacający atrakcyjność danej strony internetowej. Jak dowiedziałeś się z tego artykułu ich uruchomienie wiąże się z podjęciem konkretnych kroków, które wymagają czasu i uwagi. Jednak z pewnością gra jest warta świeczki. Warto pamiętać przy wdrażaniu gwiazdek w Google o fałszywych recenzjach dodawanych bardzo często przez nieuczciwą konkurencję. W Zaufane.pl dbamy o to, aby każda opinia pochodziła z realnych transakcji i od prawdziwych klientów. To bardzo ważne w kontekście zbierania wysokich i rzetelnych gwiazdek w Google.

Razem na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli partnerstwo Zaufane.pl i Posadzimy.pl

Budowanie zaufania wobec marki stało się kluczowym elementem sukcesu. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w tym procesie są autentyczne opinie klientów, które pełnią rolę społecznego dowodu słuszności. W kontekście coraz większego znaczenia zrównoważonego rozwoju, social proof nabiera dodatkowego wymiaru, pozwalając firmom nie tylko na zwiększenie sprzedaży, ale także na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, zaangażowanie klientów w ESG.

Jak zdobyć opinie o moim sklepie stacjonarnym?

Opinie klientów odgrywają ważną rolę w budowaniu reputacji sklepu oraz przyciąganiu nowych klientów. Pozytywne recenzje mogą znacznie zwiększyć zaufanie do Twojego sklepu i wpłynąć na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na zdobycie opinii o Twoim sklepie stacjonarnym.

5 Kluczowych kroków do budowania wiarygodności marki w e-commerce

Budowanie wiarygodności marki jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Klienci mają dostęp do nieograniczonej liczby opcji, dlatego zaufanie może być decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych. W tym artykule przedstawiamy pięć kluczowych kroków, które pomogą firmom zadbać o wizerunek, w tym poprzez zbieranie i publikowanie opinii.

Nowe trendy w marketingu użytkowników: budowanie pozytywnego wizerunku marki poprzez opinie klientów

Wśród trendów w marketingu warto zwrócić uwagę na rolę opinii klientów w kształtowaniu wizerunku marki. Zmieniające się preferencje konsumentów i rozwój technologii cyfrowych wymusiły na firmach przyjęcie nowych strategii, które pozwalają lepiej zrozumieć i wykorzystać głos klientów w procesie budowania marki. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom w marketingu użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem technik, takich jak marketing szeptany i strategie influencerów.

Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

Prowadzenie własnego sklepu internetowego może być atrakcyjną perspektywą dla wielu przedsiębiorców, z uwagi na dynamiczny rozwój e-commerce oraz rosnące zapotrzebowanie na zakupy online. Jednak dobór właściwej platformy to tylko część wyzwania, z jakim musi zmierzyć się osoba zakładająca swoją pierwszą stronę internetową. Poniżej przedstawiamy przewodnik krok po kroku jakie czynniki warto rozważyć.

Pozyskiwanie, analiza i publikacja opinii online. O co pytają klienci Zaufane.pl?

Recenzje stają się kluczowym kryterium przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Jednak pozyskiwanie, analiza i publikacja opinii online stanowi wyzwanie dla wielu właścicieli sklepów internetowych. Zaufane.pl stanowi integralne rozwiązanie, które pomaga firmom B2B i B2C w budowaniu solidnej reputacji poprzez skuteczny marketing opinii. Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące całego procesu gromadzenia feedbacku za pomocą dedykowanego narzędzia.

Strategie pozyskiwania opinii: metody online i offline.

Opinie klientów są kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Dlatego właśnie firma powinna zadbać o pozyskiwanie recenzji. Sprawdź jakie są metody online i offline, by zbudować silny social proof.

Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się jak

Zaufane.pl poprawi Twoje wskaźniki marketingowe i sprzedażowe.

Umów spotkanie