BLOG
5 Kluczowych kroków do budowania wiarygodności marki w e-commerce

Transparentność
Bycie transparentnym w prowadzeniu e-commerce oznacza otwartość i uczciwość w komunikacji z klientami na każdym etapie zakupów. Obejmuje to jasne i dokładne opisy produktów, uczciwe recenzje, przejrzyste zasady dotyczące cen, opłat i czytelne informacje polityki zwrotów/ reklamacji. Nawiązując do cen, ważne są bezpieczne płatności na stronie e-sklepu, szczególnie istotne dla ochrony danych osobowych i finansowych klientów, co minimalizuje ryzyko oszustw. Ponadto użytkownicy zwracają uwagę na możliwość płatności przy odbiorze. Gwarantowanie bezpiecznych transakcji buduje zaufanie klientów, zachęcając ich do ponownych zakupów i polecania sklepu innym.
Transparentność to także szybkie i szczere reagowanie na pytania i problemy klientów oraz otwarte informowanie o stanie zamówień i ewentualnych opóźnieniach.
Wiele marek decyduje się na zwiększenie transparentności swojej komunikacji. Może to wynikać z grupy docelowej, filozofii marki lub jej pozycjonowania na rynku. Z jednej strony, transparentność wymusza stosowanie wysokich standardów etycznych i ekologicznych w całym obszarze działalności firmy, jednak może przynieść wymierne korzyści. Decydując się na transparentność, firma musi być pewna, że w obszarach typu zapewnienie pracownikom godnych warunków czy zrównoważone pozyskiwanie materiałów, nie można jej nic zarzucić. Na próbie kłamstwa marka może stracić dużo więcej i zniszczyć swój wizerunek nieodwracalnie. Bycie transparentnym i uczciwym wobec klientów jest fundamentem budowania wiarygodności, ponieważ cenią sobie otwartość i szczerość.
Jak to wygląda w praktyce?
- Jasne informacje: Podawanie dokładnych i klarownych informacji na temat produktów i usług, w tym szczegółowych opisów, cen, materiałów i warunków zakupu. Transparentność cenowa jest bardzo ważna, przykładowo podczas popularnych Black Friday i Cyber Monday. Nie warto sztucznie ogłaszać świetnych ofert promocyjnych, jeśli w inne dni klient mógł zakupić produkt/ usługę w lepszej cenie. Konsument może to łatwo zweryfikować i zrazić się do marki. Ponadto istotne są bezpieczne formy płatności, np płatność elektroniczna lub przy odbiorze.
Na stronie sklepu Delia cosmetics klient może znaleźć opisane formy płatności, czym się różnią i jak wygląda ten proces. Dodatkowo uwzględniona jest opcja płatności przy odbiorze, która dla wielu jest uznawana za najbezpieczniejszą.
Źródło: https://sklep.delia.pl/
- Polityka zwrotów i reklamacji: Przejrzysta i uczciwa polityka zwrotów i reklamacji, która jest łatwo dostępna dla klientów. Zadbaj by ten proces dla użytkowników, był intuicyjny i nie obawiali się utrudnień w przypadku kiedy produkt nie spełni ich oczekiwań.
Przykład sklepu Dobreliski, który posiada całą stronę poświęconą zwrotom, wymianom oraz reklamacjom. Klient może w jednym miejscu znaleźć wszystkie potrzebne informacje:
Źródło: https://www.dobreliski.pl/zwroty
- Otwarte komunikaty: Informowanie klientów o wszelkich problemach lub opóźnieniach w realizacji zamówienia.
Wysoka jakość produktu oraz obsługi klienta
Wysoka jakość obsługi w prowadzeniu e-commerce oznacza dbałość o każdy detal. Począwszy od sprzedaży dobrego produktu. Nawet przy świetnym marketingu, jeśli to co oferujemy jest słabej jakości, klienci mogą się zawieść i już nie wrócić. Warto zadać sobie pytanie “Czy sam skorzystałbym/ skorzystałabym z tego co sprzedaję?”. Ponadto należy zadbać o aspekty takie jak: intuicyjna nawigacja na stronie, szybka i dopasowana do wymagań obsługa klienta, terminowa dostawa a także staranna obsługa reklamacji i zwrotów. Jeśli na którymś z etapów pojawi się problem, ważna jest szybka reakcja i otwarta komunikacja z konsumentem. Klienci, którzy czują się dobrze zaopiekowani, są bardziej skłonni wracać i polecać markę innym. Budowanie wiarygodności marki poprzez wysoką jakość usługi przekłada się na zadowolenie klientów, lojalność, co w efekcie sprzyja wzrostowi sprzedaży i rozwojowi biznesu.
Dodatkowo ważne, by na stronie internetowej w widocznym miejscu umieścić dane kontaktowe. Wtedy klient łatwo może zgłosić swoje uwagi, zadać pytanie. Jednak mimo powszechności AI, nie zapomnij jak wartościowa dla konsumenta będzie jednak rozmowa z człowiekiem. Chatboty w dużej mierze kojarzą się z próbami oszustwa, dlatego warto zwrócić na ten aspekt uwagę i mądrze wykorzystać technologię.
Zwróć uwagę na:
- Dbałość o oferowane produkty/ usługi: Warto dążyć do innowacji i ulepszania swojego asortymentu, by sprostać wymaganiom klientów.
- Szybką odpowiedź: Reagowanie na zapytania klientów w możliwie najkrótszym czasie. Warto zastosować automatyczną odpowiedź, np. “Dziękujemy za kontakt. Odpiszemy wkrótce”. Dzięki temu klient ma pewność, że jego pytanie zostało przyjęte i uzyska pomoc.
- Personalizację: Personalizowanie obsługi, aby klient czuł się ważny i doceniony.
- Gwarancję: Udzielanie gwarancji zwiększa zaufanie klientów, pokazując, że firma jest pewna jakości swoich produktów lub usług i gotowa wziąć odpowiedzialność za ewentualne wady. Dodatkowo, gwarancje redukują ryzyko dla klientów, co może zachęcić ich do dokonania zakupu i lojalności wobec marki.
Zbieranie i publikowanie opinii klientów
Według raportu “E-commerce w Polsce 2023” głównym czynnikiem wpływającym na wiarygodność danego sklepu są opinie.
Źródło: Raport “E-commerce w Polsce 2023”
Zbieranie i publikowanie opinii klientów to kluczowy element budowania wiarygodności marki w e-commerce. Pozytywne recenzje potwierdzają jakość produktów i usług (szczególnie gdy wyświetlają się w formie gwiazdek), a negatywne stanowią ważny feedback dla właścicieli i szansę na poprawę. Transparentność w prezentowaniu opinii buduje zaufanie i daje potencjalnym klientom pewność, że dokonują świadomego wyboru. Ważne, aby zbierać recenzje transakcyjne, czyli pochodzące od użytkowników i przedstawianie ich w różnych miejscach, łatwo dostępnych dla potencjalnych konsumentów, czyli przykładowo na stronie sklepu czy w wizytówce Google Moja Firma. Inwestycja w dedykowane rozwiązanie do zbierania recenzji transakcyjnych przynosi wiele korzyści dla firm. Aktywne zbieranie opinii i reagowanie na nie pokazuje użytkownikom, że ich zdanie jest ważne dla firmy, co przekłada się na poprawę relacji z nimi. Dodatkowo, narzędzia do zbierania opinii pozwalają firmie unikać potencjalnych problemów reputacyjnych i podejmowanie skutecznych działań naprawczych. W rezultacie, taka inwestycja pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, umożliwiając skupienie się na kluczowych aspektach biznesowych. Zlecając te zadania zewnętrznemu specjaliście, firma może odciążyć się i maksymalnie wykorzystać korzyści z tego procesu.
Dobre praktyki:
- Zbieraj opinie na bieżąco: Klient, który natrafi na informację “Opinię dodano 1 rok temu” może zacząć się zastanawiać czy marka nadal istnieje lub mieć wątpliwość czy jakość produktu/ usługi nie zmieniła się w tym czasie. Dlatego regularnie zachęcaj do pozostawiania recenzji.
- Narzędzia do zbierania opinii: Korzystanie z platform takich jak Zaufane.pl, które ułatwiają zbieranie i publikowanie zweryfikowanych opinii klientów.
- Odpowiedzi na opinie: Aktywne odpowiadanie na opinie klientów, zarówno pozytywne, jak i negatywne, pokazuje, że firma dba o feedback i jest gotowa wprowadzać ulepszenia.
- Prezentacja opinii: Pokazuj zebrane opinie, aby potencjalni klienci nie bali się zaufać Twojej marce.
Przykład prezentowania zgromadzonych opinii na stronie sklepu Dobreliski:
Źródło: https://www.dobreliski.pl/
Budowanie silnej obecności online
Klienci często sprawdzają profile firm w mediach społecznościowych oraz oceny w różnych serwisach przed dokonaniem zakupu. Obecnie wiele marek walczy o uwagę klientów i coraz trudniej w natłoku informacji dokonać im decyzji. Dlatego przed zakupem konsumenci dokonują researchu produktu/ usługi. Kluczowe jest, aby przeanalizować punkty styku z potencjalnym konsumentem (touchpointy) i zadbać o nie, np. jeśli nasza grupa docelowa w większości wchodzi na sklep internetowy przez Instagrama, warto aktywnie prowadzić konto. Dodatkowo umieść na stronie linki do swoich social mediów. Ponadto ważne jest zadbanie o skuteczną strategię omnichannel, czyli podejście, w którym firma integruje wszystkie dostępne kanały sprzedaży (takie jak sklepy stacjonarne, sklepy internetowe, aplikacje mobilne, media społecznościowe itp.) w spójny sposób, zapewniając klientom spersonalizowane doświadczenia zakupowe. W strategii omnichannel wszelkie interakcje między marką a klientem są połączone, co umożliwia klientowi swobodne przechodzenie między różnymi kanałami sprzedaży bez utraty historii zakupów. Celem strategii omnichannel jest zapewnienie spójnych doświadczeń zakupowych, niezależnie od tego, gdzie i jak dokonują zakupu.
Pamiętaj o:
- Aktualnych profilach: Prowadzenie aktywnych profili w mediach społecznościowych i dopasowywanie treści do upodobań użytkowników, regularne postowanie.
- Działaniu wielokanałowo: Przeprowadź analizę ścieżki zakupowej klienta i działaj w kilku miejscach, gdzie może się więcej dowiedzieć o Twojej działalności.
Potwierdzenia jakości
Certyfikaty i znaki jakości mogą znacząco podnieść wiarygodność marki, świadcząc o jej profesjonalizmie i zaangażowaniu w utrzymanie wysokich standardów. Ponadto jeśli masz możliwość uzyskania potwierdzenia jakości swoich produktów/ usług od eksperta warto taką wypowiedź wyeksponować.
Zadbaj o:
- Certyfikaty bezpieczeństwa: Posiadanie certyfikatów bezpieczeństwa, takich jak SSL, które uniemożliwiają nieautoryzowanym użytkownikom na dostęp do danych. Informacje przesyłane przez https są szyfrowane. Jeśli użytkownikowi wyświetli się komunikat o braku zabezpieczenia danych, najprawdopodobniej ucieknie ze strony.
- Znaki jakości: Uzyskiwanie i eksponowanie znaków jakości oraz rekomendacji od uznanych organizacji branżowych.
Bibliografia
- https://businessinsider.com.pl/gielda/transparentnosc-co-to-jest-i-jakie-ma-znaczenie-w-biznesie/y3cveep
- https://www.unitygroup.com/pl/blog/transparentnosc-cenowa-w-e-commerce-potencjalne-zagrozenie-czy-wrecz-przeciwnie/
- Jankowski Marek, podcast “Co zrobić, żeby klient Ci zaufał? 21 sposobów”, Mała Wielka Firma
- Raport “E-commerce w Polsce 2023”
Jak opinie online napędzają zaufanie i sprzedaż w e-commerce?
Opinie klientów w internecie stały się jednym z filarów podejmowania decyzji zakupowych. W 2025 roku znaczenie marketingu opinii (czyli działań związanych z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem recenzji klientów) jest większe niż kiedykolwiek. Badania pokazują, że konsumenci czytają chociażby okazjonalnie opinie online przed wybraniem lokalnej firmy czy produktu. Dla właścicieli sklepów internetowych oznacza to, że reputacja zbudowana na podstawie recenzji może realnie przełożyć się na zaufanie klientów i wyniki sprzedażowe.
Proces zakupowy klienta w Internecie - rola opinii
Proces zakupowy klienta jest złożony i wieloetapowy. Tradycyjny cykl życia klienta ewoluował, obejmując nowe technologie i platformy, które zmieniają sposób, w jaki konsumenci podejmują decyzje zakupowe. W tym kontekście, opinie klientów nabrały nowego znaczenia, stając się kluczowym elementem wpływającym na zachowania zakupowe.
5 rzeczy o opinii, o których powinien wiedzieć każdy właściciel lokalnej firmy
Opinie klientów odgrywają kluczową rolę w budowaniu reputacji lokalnych firm. Konsumenci coraz częściej kierują się recenzjami online, zanim podejmą decyzję zakupową. Z tego względu marketing opinii staje się nieodzownym elementem strategii każdego przedsiębiorcy. W niniejszym artykule omówimy pięć kluczowych aspektów dotyczących opinii, które powinien znać każdy właściciel lokalnej firmy.
Od recenzji do rekomendacji: Budowanie społeczności wokół Twojej marki
W marketingu opinii kluczowe znaczenie ma nie tylko zdobywanie pozytywnych recenzji, ale także przekształcanie ich w trwałe rekomendacje, które angażują i budują społeczność wokół marki. Konsumenci coraz bardziej polegają na opiniach innych, dlatego marki muszą przyjąć proaktywne podejście do zarządzania opiniami i tworzenia lojalnych, zaangażowanych grup klientów.
Dlaczego social proof jest ważny w branży HoReCa?
W branży HoReCa jednym z kluczowych elementów budowania zaufania i lojalności klientów jest wykorzystanie social proof, czyli tzw. społecznego dowodu słuszności. Sprawdź jakie korzyści przynosi zbieranie i prezentowanie opinii klientów.
Trendy i wyzwania dla e-commerce na 2025 rok
Świat e-commerce dynamicznie się zmienia, wymuszając na przedsiębiorcach ciągłe dostosowywanie się do nowych technologii, oczekiwań klientów i zmian rynkowych. Rok 2025 zapowiada się jako czas intensywnych wyzwań, ale i ogromnych możliwości. Oto najważniejsze trendy i wyzwania.
Kalendarz wydarzeń e-commerce na 2025
Rok 2025 będzie pełen wyjątkowych okazji dla osób związanych z ecommerce. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia e-commerce w nadchodzącym roku – każde z nich to szansa na zdobycie wiedzy, inspiracji i narzędzi potrzebnych do rozwoju Twojego biznesu.