Dropshipping – co to jest i jak zacząć?

Dropshipping – co to jest i jak zacząć?

Dropshipping – sposób na biznes w Internecie

W dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu w branży e-commerce wydaje się prawdziwą żyłą złota. Większość konsumentów szuka produktów i robi zakupy w Internecie – łatwiej znaleźć potencjalnego klienta w sieci. Wielu przedsiębiorców przerasta jednak inwestycja w zakup towaru i jego magazynowanie. Jest jednak na to sposób: dropshipping.

Sklepy działające w modelu dropshipping to trend, który opanował już niemal cały świat. To bardzo wygodny sposób na rozpoczęcie sprzedaży online przy niewielkim nakładzie finansowym. Czym dokładnie jest dropshipping i co zrobić, aby zacząć na nim zarabiać? Sprawdź to w naszym artykule!

Co to jest dropshipping?

Dla wielu osób prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z koniecznością posiadania wielkiej hali magazynowej, którą zarządza odpowiednio wyszkolony człowiek. Strach przed wielkimi kosztami, które mogłyby pogrążyć firmę sprawia, że dość duży procent rezygnuje z wejścia na rynek e-commerce. I tutaj pojawia się idealne rozwiązanie!

Definicja Dropshipping:

Dropshipping to model, który jest doskonałą alternatywą dla klasycznego sklepu internetowego. Polega na tym, że z barków właściciela zdjęty jest ciężar związany z prowadzeniem magazynu i wysyłką. Takie rozwiązanie sprawia, że nie tylko koszty, ale i obowiązki zostaną znacznie zmniejszone.
W praktyce oznacza to, że klient składa zamówienie, a jego przesyłka wysyłana jest prosto z magazynu producenta, z którym zawarliśmy umowę dropshippingową.

Działania po stronie właściciela sklepu

Do głównych obowiązków sklepu internetowego i właściciela należy pozyskiwanie klientów i ich “papierkowa” obsługa:

 • wystawienie paragonu lub faktury,
 • przyjmowanie reklamacji i zwrotów.

Dropshipping – model logistyczny

Jak działa dropshipping w sklepie internetowym?

Przyjrzyjmy się dokładniej jak działa model dropshippingu na sklepie internetowym. Żeby zacząć musisz przemyśleć, co tak naprawdę chcesz sprzedawać. Najlepiej jest wybrać takie produkty, których konkurencja nie jest zbyt duża. Ważny jest także popyt na dany asortyment, łatwość pozyskania klienta i sprzedania towaru. Dobrze jest także przemyśleć zwroty: w cenie są produkty, które nie będą ich generować lub w razie konieczności nie będą zajmować dużo miejsca w magazynie hurtowni dropshippingowej.

Cały proces sprzedaży dropshippingowej obsługiwany jest przez dostawcę – może to być zarówno producent, jak i hurtownia. Zadaniem właściciela sklepu jest zbieranie zamówień i przekazywanie ich do dostawcy, który zajmuje się skompletowaniem zamówienia i jego wysyłką do klienta.

Dropshipping w 3 krokach

 1. Produkt sprzedawany jest na sklepie online.
 2. Sprzedawca przekazuje zamówienie do producenta lub hurtowni.
 3. Producent realizuje zamówienie i wysyła je z hurtowni.

Zasady działania sklepu internetowego opartego na dropshippingu

Dropshipping – komu przyniesie korzyści?

Model logistyczny dropshipping kierowany jest przede wszystkim do początkujących na rynku e-commerce przedsiębiorców, a także do właścicieli małych firm. Taki sklep najbardziej będzie odpowiadał tym, którzy już na starcie nie chcą inwestować ciężkich pieniędzy w zakup dużej ilości towarów. Przeznaczony na to kapitał lepiej włożyć w dopracowanie sklepu internetowego i SEO, dzięki któremu będzie on na wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość – dropshipping i zyski, jakie ze sobą niesie bardzo często wymaga czasu. Nie należy jednak się zniechęcać! To droga, którą warto podążać, aby stać się rekinem w branży e-commerce.

Korzyści posiadania sklepu na dropshippingu

Jak zacząć prowadzić sklep internetowy oparty na dropshippingu?

Na Polskim rynku dropshipping nie jest nowością. Coraz więcej producentów i hurtowni oferuje ten model sprzedaży.

Po pierwsze sklep internetowy

Na samym początku każdy przedsiębiorca musi stworzyć sklep, na którym będzie odbywała się sprzedaż. Dostępnych jest wiele platform (ShoperWordPress czy PrestaShop), na których bez trudu można założyć sklep – w wielu przypadkach nawet samodzielnie. Polecamy jednak zlecić to zadanie agencji SEO, która będzie w stanie zadbać dodatkowo o pozycjonowanie. Pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na możliwość i sposoby integracji wybranej platformy z hurtownią dropshippingową.

Nisza produktowa – co to jest i jak ją znaleźć?

Kolejnym krokiem jest wybór hurtowni lub producenta  – partnera, który wypełni Twój sklep wybranym towarem. Zanim jednak to nastąpi warto wybrać interesującą nas niszę produktową. Zastanawiasz się, co to dokładnie jest? To po prostu grupa produktów, która jest najbardziej popularna wśród odbiorców. Tym samym jest również najbardziej dochodowa.

Rynek dropshippingowy jest dość konkurencyjny, dlatego bardzo ważny jest wybór najbardziej obiecującej niszy. Jak ją znaleźć? Możesz pójść po linii najmniejszego oporu i wybrać towar, który po prostu jest Ci znany. W taki sposób z łatwością wykażesz się wiedzą z danego sektora – lepiej jest pracować z produktami, z którymi czujesz się komfortowo. Swoje poszukiwania możesz także rozpocząć na Allegro czy Amazonie – przeglądając najlepszych sprzedawców i ich listy bestsellerów. Przydatne jest również narzędzie Trendhunter, które dzięki sztucznej inteligencji wyszukuje najbardziej popularne produkty.

Dobrym rozwiązaniem jest także sprzedaż produktów, które są trudno dostępne lokalnie, czy stacjonarnie. W taki sposób dotrzesz do potencjalnych klientów, którzy w znalezieniu danego towaru będą korzystać z zasobów Internetu. Upewnij się jednak, że istnieje duży popyt na taki produkt!

Integracja sklepu z hurtownią

Jeśli już wybrałeś swoją niszę i dopniesz wszystkie warunki współpracy z hurtownią przyszedł czas na integrację jej z Twoim sklepem. Import produktów odbywa się zazwyczaj dzięki plikom XML, w których będą przygotowane wszystkie dane, takie jak:

 • tytuły,
 • opisy,
 • ceny,
 • zdjęcia.

Nie musisz się zatem martwić, że czeka Cię jeszcze ręczne obfotografowanie produktów! Do prowadzenia sklepu internetowego na modelu dropshipping wcale nie potrzebujesz zatrudniać grafika, który będzie czuwał nad wysoką jakością Twoich zdjęć. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy.

Biznesplan dla sklepu internetowego na dropshippingu

Pozycjonowanie i reklama w social mediach

Tak jak zauważyłeś, większość prac nad asortymentem leży po stronie producenta lub hurtowni. To jednak nie znaczy, że właściciel ma spocząć na laurach! Bardzo ważne jest pozycjonowanie sklepu i jego promocja w social mediach. Można skorzystać z takich działań jak:

 • SEO – służy do poprawy widoczności strony w wyszukiwarce. Są to bezpłatne działania organiczne, które można osiągnąć dzięki dostosowaniu treści na sklepie pod słowa kluczowe (tytuły, opisy produktów i kategorii) czy uzupełnieniu zdjęć o teksty alternatywne. Warto zadać również o szybkość ładowania strony.
 • Reklamy Google Ads – są to płatne reklamy, które możesz zauważyć na samej górze wyników wyszukiwania. Do ich wdrożenia potrzebna będzie konfiguracja konta i określenie budżetu mediowego, jaki chciałbyś przeznaczyć na reklamy.
 • Promocja w social mediach – to również płatne działania na takich kanałach jak Facebook czy Instagram. W zależności od grupy docelowej i sprzedawanego asortymentu dostępny jest także Linkedin i TikTok.
 • Pomoc znanych influencerów – reklama produktów przez znane osoby często okazuje się doskonałą drogą do pozyskania nowych klientów.

Dropshipping – rada od Zaufane.pl

Na początku swojej przygody z dropshippingiem skup się na budowaniu własnej marki. Pamiętaj przy tym o optymalizacji sprzedaży, aby Twój sklep internetowy nie miał ani za wysokich cen – w stosunku do konkurencji, ani także za niskich – Twój zysk powinien być dla Ciebie najważniejszy I pamiętaj, że opinie o produktach są bardzo ważne dla Twoich przyszłych klientów ;).

Zwiększ zaufanie do Twojego biznesu i wyróżnij go spośród konkurencji.

Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się jak Zaufane.pl poprawi Twoje wskaźniki marketingowe i sprzedażowe.

Świetne

Na podstawie 82 opinii

Zobacz niektóre opinie tutaj

Viscola Fashion

Bardzo dobre rozwiązanie w zbieraniu opinii o sklepie i produktach. Dzięki temu rozwiązaniu można analizować opinię klientów i budować na podstawie tej wiedzy przyszłych rozwiązań.

Acus Med

Jak najbardziej polecam współpracę z zaufane.pl. Uzyskaliśmy mnóstwo opinii od klientów odnośnie sklepu i produktów (również do wizytówki Google Moja Firma)...

TRENA Professional Cosmetics

Bardzo dobry serwis do zbierania opinii. Dzięki Zaufane.pl zbieranie opinii, zarówno o firmie, jak i o produktach, idzie jak należy...

Ministerstwo Gadżetów

Serdecznie polecam firmę Zaufane.pl. Od początku współpraca przebiegała wzorowo i charakteryzowała się pełnym profesjonalizmem i indywidualnym podejściem do klienta...