Jak wyświetlać opinie w Google Ads, by zwiększyć ich efektywność

kwiecień 23, 2021
Jak wyświetlać opinie w Google Ads, by zwiększyć ich efektywność

Czym są oceny sprzedawcy?

Być może zwróciłeś kilka razy uwagę na fakt, że niektóre reklamy bardziej przyciągają Twoją uwagę od innych… Wynika to z tzw. dowodu społecznego. 

Reklamy, które wyświetlają charakterystyczne gwiazdki (rozszerzenia) obok lub pod tytułem są nie tylko bardziej atrakcyjne pod względem wizualnym i wyróżniają się na tle konkurencji. Gwiazdki budują zaufanie odbiorcy jeszcze przed kliknięciem w link. Google kilka lat temu potwierdziło ten fakt na swoim blogu AdWords. Gdy po raz pierwszy wprowadzono możliwość wystawiania ocen okazało się, że według statystyk “reklamy z ocenami sprzedawców uzyskują o 10% wyższy współczynnik klikalności (CTR) niż te same reklamy bez ocen”.

Gwiazdki mają za zadanie reprezentować ocenę Twojej firmy w oczach Google oraz innych dużych wyszukiwarek. Google zbiera opinie dotyczące Twojej firmy z akredytowanych, niezależnych serwisów i na tej podstawie przyznaje ogólną ocenę na 5 punktów. Recenzje te przez Google nazywane są “Oceną sprzedawcy” – dotyczą ogólnej opinii firmy, a nie wybranego produktu lub usługi. W Internecie możemy spotkać również takie określenia jak “Recenzje handlowców” lub “Opinie klientów” oraz “Oceny w gwiazdkach”. My będziemy używać określenia “Oceny sprzedawcy”.

Obrazek poniżej przedstawia zestawienie wszystkich ocen i recenzji. Oznacza to, że Google zaindeksowało firmę oraz źródła, z których zostały zebrane.

Jak widać, Japan Rail Pass zebrał ponad 82 000 niezależnych certyfikowanych recenzji w ciągu ostatnich 12 miesięcy, z których zdecydowana większość to 5 gwiazdek, co daje łączną ocenę 4,9 gwiazdki. Dlatego, gdy wyszukujesz firmę w Google i pojawia się jej reklama, jest ona wyświetlana ze średnią oceną w gwiazdkach pod linkiem i przed opisem.

Klikając słowo “Rating” obok gwiazdek zostaniesz przeniesiony ponownie do podziału opinii, dzięki czemu potencjalni klienci, którzy jeszcze nie są na 100% przekonani mogą uzyskać dodatkowe informacje o firmie, zanim zdecydują się kliknąć w reklamę.)

W jaki sposób firma może zbierać opinie sprzedawcy?

Wiesz już, czym są Oceny sprzedawcy i w jakim miejscu są wyświetlane jako rozszerzenia. Prawdopodobnie kolejne pytanie, jakie Ci przyjdzie do głowy brzmi: “W jaki sposób mogę zbierać oceny dla swojej firmy?”

Warto zaznaczyć, że oceny wystawione w mediach społecznościowych oraz innych portalach nie kwalifikują się jako oceny sprzedawców Google. Na rynku istnieje tylko kilka niezależnych firm, które mogą dystrybuować recenzje do Google. Dlaczego? 

Firma Google ustanowiła kilka podstawowych przepisów dotyczących recenzji, ich treści i sposobu gromadzenia, aby zachować rzetelność recenzji tworzących oficjalną ocenę sprzedawcy. Zaledwie kilka firm posiada licencje udzielone przez Google i dysponuje technologią umożliwiającą egzekwowanie tych przepisów.

Każda firma, która może zebrać wystarczającą ilość opinii od swoich klientów, spełnić wymagane kryteria i zainwestować w Google Ads jest dobrym kandydatem do włączenia rozszerzenia oceny sprzedawcy.

Kryteria, jakie należy spełnić, by móc wyświetlać Oceny sprzedawców w reklamach Google Ads

Oceny sprzedawców to rozszerzenia automatyczne, nie trzeba ich konfigurować, jednocześnie firmy nie mają możliwości kontrolowania ich wyświetlania. Jednak by zostały odebrane automatycznie należy spełnić pewne kryteria:

  1. Twoje recenzje muszą być zebrane i udostępniane przez witrynę licencjonowaną przez Google, (o czym wspomnieliśmy wcześniej). 
  2. Wybierz prawidłowy typ kampanii dla swojej reklamy Google Ads – “Kampanie w sieci wyszukiwania”.
  3. Zdobądź minimalne dane kwalifikujące, aby oceny sprzedawcy były uznane za trafne – co najmniej 100 niepowtarzalnych recenzji o łącznej ocenie minimum 3,5 gwiazdki lub więcej. 

Po spełnieniu powyższych wymagań Twoja firma jest gotowa, by wyświetlać oceny (gwiazdki) w reklamach! 

Google zaleca również pewne działania, które zwiększą prawdopodobieństwo wyświetlania oceny sprzedawcy. Należy:

  •  zapewniać swoim klientom stały, wysoki poziom usług, 
  • dbać spójność nazwy firmy i witryny,
  • okresowo sprawdzać swoje wyniki w Raporcie rozszerzeń Google

Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyświetlanie gwiazdek w reklamach Google Ads.

Jak długo może trwać proces zbierania wymaganej liczby opinii?

Gromadząc recenzje za pośrednictwem usług zewnętrznych i skutecznie zachęcając klientów do wystawiania opinii większość firm bardzo szybko przekracza wymaganą liczbę – 150. Wiele zależy również od ilości klientów – im więcej ich masz, tym szybciej będziesz mógł zgromadzić recenzje. 

Natomiast indeksowanie opinii przez Google zajmuje trochę czasu, dlatego warto nastawić się na kilka tygodni opóźnienia. Według naszych danych proces indeksowania w niektórych przypadkach może zajmować do 4 tygodni.

Dlaczego warto posiadać oceny sprzedawcy w reklamach Google Ads?

Zwiększony CTR i współczynnik konwersji

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, według statystyk Google CTR reklam z ocenami sprzedawcy wzrósł średnio o 10% w porównaniu do reklam, które nie mają aktywnego rozszerzenia.Co to oznacza dla Twojej firmy? Jeśli więcej osób kliknie Twoją reklamę, to nie tylko osiągniesz większy zwrot z inwestycji w kampanię typu “płatność za kliknięcie”, ale także przyciągniesz do swojej witryny więcej ruchu budując zaufanie przeglądarki.

Niższy koszt i wyższy wynik jakości

Wraz ze wzrostem CTR wzrasta również wynik jakości reklamy, ponieważ wyniki wyszukiwania stają się bardziej trafne. Spowoduje to spadek CPC, sprawiając, że reklamy będą nie tylko skuteczniejsze, ale także bardziej wydajne.

Zwiększony dowód społeczny: lepsza percepcja, wiarygodność i przejrzystość

Fakt, że przeglądarki mają łatwy dostęp do zestawienia wszystkich ocen zatwierdzonych przez Google powiązanych z Twoją firmą zapewnia im poczucie przejrzystości i buduje zaufanie do Twojej firmy.

Nawet jeśli masz kilka negatywnych recenzji, fakt, że potencjalni klienci mogą łatwo uzyskać dostęp do prawdziwych opinii innych użytkowników na temat Twojej firmy zdecydowanie pomoże w podjęciu decyzji o zakupie.

Ostatnie badania naukowe również dowodzą, że gwiazdki mają bardzo pozytywny wpływ na percepcję ludzi. Badacze pokazali grupom testowym zdjęcie słuchawek ze szczegółowym opisem funkcji i poprosili ich o ocenę produktu w 5-gwiazdkowej skali. Następnie pokazali ten sam produkt innej grupie testowej, ale opisy produktów zamienili na średnią ocenę i podział ocen.

Grupa, która widziała tylko opis przyznała ocenę 2 /5 gwiazdek. Natomiast grupa, której przedstawiono wcześniej już istniejącą ocenę miała tendencję do postrzegania produktu w sposób bardziej korzystny przypisując średnią ocenę 4 /5 gwiazdek. 

W badaniu zauważono również, że liczba pokazanych recenzji miała także wpływ na percepcję, wypaczając wyniki, aby jeszcze bardziej dopasować je do średniej.

Tak właśnie działa dowód społeczny. Jeśli Twoja firma, produkty i reklamy wyświetlają gwiazdki, to już wpływasz na opinię zwiększając prawdopodobieństwo, że staną się klientami i jednocześnie zwiększą sprzedaż.

Obecnie internauci przykładają ogromną wagę do opinii w sieci. Badania wykazują, że 73% konsumentów twierdzi, że czytając opinie w Internecie bardziej ufają lokalnym firmom

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy przed każdym dokonaniem zakupu sprawdza opinie. Dlatego też Twoja firma powinna nie tylko zbierać opinie, ale przedstawiać je w najlepszy i najbardziej przystępny sposób, dzięki czemu Twoja ocena w gwiazdkach będzie synonimem firmy. 

Skorzystaj z rozszerzenia oceny sprzedawcy Google dla swoich reklam i zwiększ ich konwersję!

Zwiększ zaufanie do Twojego biznesu i wyróżnij go spośród konkurencji.

Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się jak Zaufane.pl poprawi Twoje wskaźniki marketingowe i sprzedażowe.

Świetne

Na podstawie 82 opinii

Zobacz niektóre opinie tutaj

Viscola Fashion

Bardzo dobre rozwiązanie w zbieraniu opinii o sklepie i produktach. Dzięki temu rozwiązaniu można analizować opinię klientów i budować na podstawie tej wiedzy przyszłych rozwiązań.

Acus Med

Jak najbardziej polecam współpracę z zaufane.pl. Uzyskaliśmy mnóstwo opinii od klientów odnośnie sklepu i produktów (również do wizytówki Google Moja Firma)...

TRENA Professional Cosmetics

Bardzo dobry serwis do zbierania opinii. Dzięki Zaufane.pl zbieranie opinii, zarówno o firmie, jak i o produktach, idzie jak należy...

Ministerstwo Gadżetów

Serdecznie polecam firmę Zaufane.pl. Od początku współpraca przebiegała wzorowo i charakteryzowała się pełnym profesjonalizmem i indywidualnym podejściem do klienta...