BLOG

Jak pozyskać opinie w branży kosmetycznej?

Magdalena Brzoza

Magdalena Brzoza

czerwiec 2022
Jak pozyskać opinie w branży kosmetycznej?

Niezrozumiałe składy, nowe linie kosmetyków, formuły, technologie i odkrycia – łatwo zgubić się w gąszczu takich informacji. Konsumentom coraz trudniej podjąć, z pozoru zwyczajną, decyzję o kupnie konkretnego kosmetyku. Pomocna okazuje się opinia drugiego człowieka. W jaki sposób pozyskać takie rekomendacje i utwierdzić potencjalnego klienta w przekonaniu, że nasz produkt lub usługa, jest rzeczywiście warta zakupu?

Cześć! Z tej strony Magda z Zaufane.pl. Dziś przedstawię Ci jak pozyskiwać opinie w branży kosmetycznej, a także ich znaczenie w e-commerce.

Polecenia i autorytety w branży beauty, czyli – czy potrzebujemy opinii innych?

Legendy o Kleopatrze zażywającej mlecznych kąpieli do dziś mają miano nie tylko dobroczynnych, ale i luksusowych. W końcu to sposób na gładką skórę najsłynniejszej egipskiej królowej!

Gdy senselier opowiada o zmyśle węchu, uważniej dobieramy swoje perfumy – perspektywa innej osoby zmienia nasze postrzeganie o zapachu i jego funkcjach. 

Kiedy świadoma pielęgnacja włosów, nazwana roboczo„włosingiem”, stała się modna, większość z nas pożegnała się z szamponami z silikonami, parabenami i innymi SLS-ami na rzecz naturalnych odżywek, mydeł do włosów, olejów, wczesywania kosmetyków oraz metody OMO. 

W momencie, gdy w social mediach znana osoba promuje nową markę kosmetyków, prawie wszyscy chcemy wypróbować chociaż jednego produktu z tej nowej linii. 

A gdy przyszła panna młoda szuka na grupach lub forach internetowych kogoś, kto umaluje ją w tym jedynym wyjątkowym dniu, pod jej postem lub pytaniem pojawia się fala komentarzy polecających różne salony czy makijażyst(k)ę. 

Brzmi znajomo?

To tylko niektóre przykłady z branży beauty i tego, jak ważne są dla nas rekomendacje od innych. Bez względu na to, czy funkcję opiniotwórczą pełni Królowa Egiptu, użytkownicy mediów społecznościowych, influencerzy, eksperci, recenzenci czy nasi znajomi – opinie o kosmetykach mają ogromne znaczenie dla całego rynku beauty: zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców czy marketerów. Jak zatem pozyskać te opinie, żeby przyniosły realne korzyści?

 

Fake newsy na temat kosmetyków

Choć branża kosmetyczna jest jedną z najbardziej wymagających w zakresie etykietowania produktów, to wprowadzanie konsumentów w błąd niestety nadal jest rzeczywistością w świecie beauty. Zdarza się to nie tylko na samych opakowaniach. Hasła reklamowe o cudotwórczym działaniu przeciwstarzeniowych kremów, efekcie sztucznych rzęs, wyszczuplaniu dzięki balsamom i trwałości nawet do 72 godzin to codzienność i, niestety, oznaka braku szacunku wobec klientów.

Po przeczytaniu tylu sprzecznych komunikatów – konsument, który nie ma specjalistycznej wiedzy na temat kosmetologii czy budowy skóry, czuje się zagubiony. Daje się nabierać na wiarygodnie brzmiące komunikaty. I nic w tym dziwnego, bo niektóre z nich tworzy się specjalnie w celach manipulacji, a inne błędne przekonania lub niezweryfikowane informacje nieświadomie przekazuje się dalej.

Ostatecznie już nie wiemy, czy ufać informacjom z artykułu blogowego, wideo kosmetologa, wypowiedzi dermatolożki czy contentu od influencera. 

Ale gdy rozmawiamy ze znajomymi i zauważamy rezultaty zastosowanych przez nich produktów czy usług z branży beauty, już nie musimy wątpić i wyrabiamy sobie własną opinię na ten temat. 

Prawdziwe opinie o kosmetykach, usługach fryzjerskich, perfumach czy, powiedzmy, masażach ujędrniających pomagają odnaleźć się w gąszczu fake newsów i w wyrobieniu własnego zdania. Naoczne rezultaty są bardziej wiarygodne niż pięknie brzmiące zapewniania aktora w białym kitlu.

 

Branża beauty na straży prawdy

Zasady komunikacji w branży kosmetycznej tworzą nie tylko przepisy prawne (Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r.), ale również samoregulacje czy dobre praktyki. To zabezpieczenie zarówno dla producentów czy dystrybutorów (na przykład w walce przed nieuczciwą konkurencją), jak i (przede wszystkim) ochrona samego klienta, który bardzo często jest narażony na różnego typu manipulacje marketingowe. 

Mamy prawo do uczciwej informacji nie tylko ze strony producenta czy sprzedawcy. W mediach społecznościowych, forach internetowych czy na YouTubie roi się od recenzji kosmetyków, akcesoriów lub różnego rodzaju zabiegów. Z jednej strony czytamy o tym, że regularne złuszczanie skóry jest rekomendowane, jednak zbyt częste (np. codzienne) stosowanie peelingu wręcz szkodzi skórze. Olejowanie twarzy jest teraz na topie, ale okazuje się, że stosowanie ich solo (bez serum czy kremu) – wcale nie nawilża, a wręcz może odwodnić skórę. Demakijaż z użyciem płynu micelarnego jest polecany cerze wrażliwej, ale tylko przy kilkuetapowej pielęgnacji. Trudno określić, co jest prawdą i co sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku.

I to kolejny przykład, że opinie innych konsumentów w branży kosmetycznej są potrzebne. Na szczęście to już się dzieje!

Marketing rekomendacji jest bardzo ważny w przypadku produktów kosmetycznych. Jego rozwojowi sprzyjają popularne media społecznościowe, algorytmy wyszukiwarek, platformy sprzedażowe premiujące zbieranie opinii i ocen użytkowników. Wiemy to nie od dziś i nie uciekniemy od tego”.

~ Blanka Chmurzyńska-Brown 

Dyrektorka generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego

(źródło: Koniec ery kosmetycznych fake newsów)

Czy warto pozyskiwać opinie o kosmetykach?

Satysfakcja i zaufanie to elementy, na którym firma opiera relacje z klientami. Gdy te wartości działają w obie strony, istnieje szansa na zbudowanie długotrwałych więzi marketingowych. Często zdarza się tak, że wiarygodność przekazu jest podstawą do transakcji oraz dalszej relacji z marką.

Gdy konsument zamawia ze sklepu internetowego kosmetyk, którego jeszcze nie używał, pojawia się w nim niepewność: „Czy ten kosmetyk na pewno rozwiąże moje problemy?”, „Czy nie zaszkodzi mojej skórze?”, „Czy nie wyrzucę pieniędzy w błoto?” – rolą marki jest zminimalizowanie tej niepewności poprzez zmaksymalizowanie zaufania.

Zalety pozyskiwania opinii w branży kosmetycznej

Zaufanie konsumentów

Najważniejszą zaletą pozyskiwania opinii w branży kosmetycznej jest dostarczenie swoim klientom prawdziwych rekomendacji, które są wynikiem realnego zadowolenia z produktu lub usługi – a nie sztucznie wygenerowanym contentem.

7 na 10 osób szuka opinii w sieci, zanim rzeczywiście dokona zakupów. Użytkownicy szukają nie tylko prawdziwych informacji na temat produktu lub usługi, ale społecznego dowodu słuszności (ang. social proof), czyli potwierdzenia, że ta transakcja jest właściwa i opłacalna.

Kiedy mamy do wyboru:

 1. Wykupienie masażu za 100 zł, o którym czytamy od zadowolonych klientów, że bardzo ich odprężył, zapomnieli o otaczającym świecie i chętnie wrócą do tego SPA, chwaląc jednocześnie obsługę, czystość i atmosferę panującą w gabinecie;

lub

 1. Wykupienie masażu za 100 zł, o którym klienci wyrażają niepochlebne opinie, wspominając o krótkim czasie trwania masażu i niemiłej obsłudze;

z pewnością wybierzemy pierwszą opcję – gdy pozytywne opinie potwierdzają rzeczywistość!

Treści generowane przez konsumentów

Opinie w branży kosmetycznej są wartością zarówno dla potencjalnego klienta, jak i tego, który dokonał zakupów!

Użytkownicy dzielą się informacjami z innymi, ponieważ poprzez zakupy w pewien sposób definiują siebie. Dostarczając wartość innym, odczuwają samorealizację i wierzą, że informują o ważnych sprawach. Oprócz tego rozwijają relacje online (źródło: The Psychology of Social Media Sharing).

Taka sytuacja jest korzystna dla 3 stron:

 • Klienta, który już dokonał zakupu lub skorzystał z usługi - bo spełnił potrzebę podzielenia się opinią i tym samym wniósł wartość do życia innych.
 • Potencjalnego klienta - który jeszcze nie zdecydował się na transakcję.
 • Twojej marki - która właśnie zyskała darmowy, rzetelny i prawdziwy content potwierdzający jakość Twoich produktów lub usług. To jednocześnie informacja zwrotna, która pokazuje, czego rzeczywiście oczekują konsumenci od sklepu internetowego.

Sprzedaż napędzana przez klientów

 • Według najnowszych badań Bright Local z 2022 roku: ponad 80% konsumentów przyznaje, że opinie innych użytkowników mają wpływ na ich decyzje zakupowe.
 • Według Reevo dobre opinie o produktach lub usługach zwiększają sprzedaż o około 18%.
 • Raport e-commerce w Polsce (2021) podaje, że 46% badanych przyznaje, że opinie o sklepie są czynnikami wpływającymi na jego wiarygodność.

Siła prawdziwych opinii o kosmetykach, akcesoriach czy usługach kosmetycznych jest ogromna i warto wykorzystać ich potencjał, żeby po prostu więcej zarabiać na prowadzeniu sklepu internetowego.

Widoczność w naturalnych wynikach wyszukiwania

Konkurencja w branży beauty pod względem pozycjonowania stron internetowych jest bardzo duża. Frazy związane z usługami kosmetycznymi i fryzjerskimi sięgają setek, a nawet tysięcy wyszukiwań miesięcznie.

Dla przykładu: wyrażenie fryzjer Rzeszów jest wyszukiwane ponad 8100 razy miesięcznie!

(dane na podstawie Surfer)

Gdy zadowoleni klienci zostawiają na stronie internetowej pozytywne opinie, automatycznie i naturalnie (prawdopodobnie również nieświadomie!) zawierają w nich słowa kluczowe, które przyczyniają się do poprawy widoczności witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Na przykład:

„Najlepszy fryzjer w Rzeszowie”

„Jeżeli szukacie fryzjera z Rzeszowie, to tylko w tym salonie!”

„Byłam już w wielu salonach fryzjerskich w Rzeszowie, ale tylko w tym naprawdę wysłuchali tego, o co prosiłam”

To idealna sytuacja dla wszystkich stron lub sklepów internetowych, dla których SEO stanowi jeden z elementów strategii marketingowej.

Wiedza na temat potrzeb konsumentów

Opinie klientów sklepu internetowego są realną pomocą w prowadzeniu biznesu – to dzięki wypowiedziom można dowiedzieć się, które produkty okazują się bestsellerami, co podoba się klientom w sklepie i zakupach na tej stronie internetowej, a nawet, w jaki sposób jeszcze ulepszyć ofertę e-commerce.

Kto powinien rekomendować produkty z branży beauty?

W branży beauty przede wszystkim opiniotwórczy głos mają przede wszystkim realni użytkownicy. Rekomendacji o kosmetykach udzielają:

 • Klienci: to ich zdanie ma największe znaczenie. Są nie tylko grupą docelową, ale również najbardziej wiarygodnym źródłem informacji dla innych klientów. Ich opinie są prawdziwe, ale bazują głównie na ich subiektywnych doświadczeniach oraz emocjach.
 • Testerzy/recenzenci: najczęściej ich opinie są poparte wiedzą i porównaniem do innych produktów czy usług. Zdarza się, że recenzenci otrzymują bezpłatne próbki specjalnie do testowania i oceniania. Czasami przychodzi im to naturalniej, innym razem sztucznie kreują opinię o kosmetykach lub zabiegach – zwłaszcza gdy ktoś im za to płaci.
 • Influencerzy: najbardziej popularna i zasięgowa grupa opiniotwórcza, której wiarygodności nie da się do końca określić (przynajmniej na pierwszy „rzut oka”). Zdarza się, że polecają konkretny produkt lub usługę kosmetyczną w ramach współpracy czy ambasadorstwa. W większości można jednak wyczuć, jaka opinia jest naturalna, a która przygotowana przez agencję marketingową.
 • Eksperci: senselier oceniający nową linię zapachów zazwyczaj będzie posługiwał się specjalistycznym słownictwem i niszowymi terminami, które nie wszyscy z nas rozumieją. Przeciętny konsument, czytający recenzję perfum, raczej nie będzie interesował się tym, jakie stężenie olejków eterycznych jest we flakonie albo co składa się na nutę głowy czy serca zapachu, ale raczej – czy perfumy te są trwałe, jakość adekwatna do ceny, czy perfumy mają kwiatowy zapach, czy pasują na przykład do pracy bądź na randkę.
 • Ekolodzy: w branży kosmetycznej ważny głos mają również osoby, które realnie przejmują się losem naszego środowiska. Warto zapoznawać się z ich opinią oraz rzeczywiście sprawdzać, czy kosmetyki nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają szkodliwych substancji, czy przy ich produkcji nie zanieczyszczono środowiska, czy są bezpieczne dla dzieci itd.

Jak pozyskać prawdziwe opinie w branży kosmetycznej?

Tu i teraz

Klient właśnie sfinalizował transakcję w Twoim sklepie internetowym. Cieszy się ze złożonego zamówienia i już nie może się doczekać, kiedy otrzyma kupione kosmetyki. Opinię o produkcie być może wystawi za jakiś czas, gdy już zdąży przetestować kosmetyk. Jednak już teraz możemy poznać jego zdanie na temat tego, czego właśnie doświadczył – czyli obsługi w sklepie, poruszania się między wirtualnymi półkami czy poznania cen konkretnych produktów.

W tej kwestii możesz wykorzystać zaprojektowany przez nas specjalny pop-up, czyli okno wyskakujące po sfinalizowanej transakcji z gwiazdkami do oceny i prostymi pytaniami, np. Jak oceniasz nasze usługi? 

Spersonalizowana prośba

Nie bój się poprosić klienta o opinię! Słowa mają moc również w kwestii pozyskiwania opinii o kosmetykach. Możliwymi kanałami dotarcia do klienta jest SMS lub e-mail. Spersonalizowana wiadomość pokaże klientowi, że jego opinia jest ważna.

Możesz (jeszcze raz) podziękować za zakupy w Twoim sklepie internetowym i poprosić o opinię – argumentując tę prośbę tym, że chcesz ulepszać swoją ofertę, by zapewnić klientom (takim jak ten, do którego właśnie wysyłasz wiadomość), jeszcze lepsze doświadczenia w przyszłości.

Nagroda za opinię

Transakcyjne opinie od realnych użytkowników są na wagę złota, dlatego możesz śmiało zaproponować swojemu klientowi coś, co wynagrodzi mu stworzenie takiej recenzji. Kod rabatowy, darmowa dostawa lub gratis dołączony do następnego zamówienia wcale nie obciąży Twojego budżetu, a może przyczynić się do pozyskania opinii oraz zdobycia lojalnego klienta.

Zautomatyzuj proces pozyskiwania opinii

Przy całym procesie budowania społeczności wokół swojej marki oraz wiarygodności sklepu internetowego możesz dodatkowo zaoszczędzić czas i pieniądze. Wystarczy zautomatyzować większość działań związanych z pozyskaniem opinii o kosmetykach – na przykład wysyłkę mailową czy pojawiający się pop-up. 

Zrobisz to we współpracy z nami! W Zaufane.pl dajemy gotowe rozwiązania dopasowane do Twojego biznesu. Oprócz skuteczności w pozyskiwaniu i zarządzaniu opiniami dbamy również o warstwę wizualną prezentowanych rekomendacji i pozytywne doświadczenia użytkowników. Zebrane opinie wyświetlamy w formie widgetu, który nienachalnie, ale skutecznie rzuca się w oczy nowym i stałym klientom. 
Chcesz poznać szczegóły i razem z nami pozyskiwać opinie dla swojego sklepu? Zapraszamy do kontaktu!

Razem na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli partnerstwo Zaufane.pl i Posadzimy.pl

Budowanie zaufania wobec marki stało się kluczowym elementem sukcesu. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w tym procesie są autentyczne opinie klientów, które pełnią rolę społecznego dowodu słuszności. W kontekście coraz większego znaczenia zrównoważonego rozwoju, social proof nabiera dodatkowego wymiaru, pozwalając firmom nie tylko na zwiększenie sprzedaży, ale także na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, zaangażowanie klientów w ESG.

Jak zdobyć opinie o moim sklepie stacjonarnym?

Opinie klientów odgrywają ważną rolę w budowaniu reputacji sklepu oraz przyciąganiu nowych klientów. Pozytywne recenzje mogą znacznie zwiększyć zaufanie do Twojego sklepu i wpłynąć na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na zdobycie opinii o Twoim sklepie stacjonarnym.

5 Kluczowych kroków do budowania wiarygodności marki w e-commerce

Budowanie wiarygodności marki jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Klienci mają dostęp do nieograniczonej liczby opcji, dlatego zaufanie może być decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych. W tym artykule przedstawiamy pięć kluczowych kroków, które pomogą firmom zadbać o wizerunek, w tym poprzez zbieranie i publikowanie opinii.

Nowe trendy w marketingu użytkowników: budowanie pozytywnego wizerunku marki poprzez opinie klientów

Wśród trendów w marketingu warto zwrócić uwagę na rolę opinii klientów w kształtowaniu wizerunku marki. Zmieniające się preferencje konsumentów i rozwój technologii cyfrowych wymusiły na firmach przyjęcie nowych strategii, które pozwalają lepiej zrozumieć i wykorzystać głos klientów w procesie budowania marki. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom w marketingu użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem technik, takich jak marketing szeptany i strategie influencerów.

Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

Prowadzenie własnego sklepu internetowego może być atrakcyjną perspektywą dla wielu przedsiębiorców, z uwagi na dynamiczny rozwój e-commerce oraz rosnące zapotrzebowanie na zakupy online. Jednak dobór właściwej platformy to tylko część wyzwania, z jakim musi zmierzyć się osoba zakładająca swoją pierwszą stronę internetową. Poniżej przedstawiamy przewodnik krok po kroku jakie czynniki warto rozważyć.

Pozyskiwanie, analiza i publikacja opinii online. O co pytają klienci Zaufane.pl?

Recenzje stają się kluczowym kryterium przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Jednak pozyskiwanie, analiza i publikacja opinii online stanowi wyzwanie dla wielu właścicieli sklepów internetowych. Zaufane.pl stanowi integralne rozwiązanie, które pomaga firmom B2B i B2C w budowaniu solidnej reputacji poprzez skuteczny marketing opinii. Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące całego procesu gromadzenia feedbacku za pomocą dedykowanego narzędzia.

Strategie pozyskiwania opinii: metody online i offline.

Opinie klientów są kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Dlatego właśnie firma powinna zadbać o pozyskiwanie recenzji. Sprawdź jakie są metody online i offline, by zbudować silny social proof.

Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się jak

Zaufane.pl poprawi Twoje wskaźniki marketingowe i sprzedażowe.

Umów spotkanie