BLOG

Kupuj opinie - wydatki na kary i negatywna reputacja gratis!

Małgorzata Piasek

Małgorzata Piasek

sierpień 2023
Kupuj opinie - wydatki na kary i negatywna reputacja gratis!

Marketing opinii odgrywa dziś kluczową rolę w  prowadzeniu owocnego biznesu e-commerce, ale nie tylko e-commerce. Można śmiało powiedzieć, że opinie w sieci - o produktach i usługach, mają  porównywalną siłę rażenia do polecenia bliskiego kolegi, przyjaciela, czy kogoś z rodziny. Ufamy bliskim nam osobom, wierzymy że polecą nam dobre usługi, na których się nie zawiedziemy. Podobną pewność i zaufanie mamy do użytkowników Internetu, którzy już wcześniej przed nami korzystali z oferty danego sklepu i robili zakupy na konkretnej stronie internetowej, w sklepie online. Warto jednak pamiętać, że podstawą w marketingu rekomendacji jest szczerość i autentyczność. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, którego kusi kupowanie opinii i chcesz zrobić ten krok, dobrze się zastanów! Może to cię wiele kosztować. 

Korzyści z pozyskiwania autentycznych opinii

O zaletach pozyskiwania  prawdziwych opinii klientów danego sklepu mówiliśmy już sporo w poprzednich tekstach. Utrwalenia ważnej wiedzy i informacji nigdy jednak za wiele. Wdrażając marketing rekomendacji i pozyskując realne, rzeczywiste opinie od stałych klientów lub też klientów którzy wcześniej robili u nas zakupy, chociażby jeden raz - jest szansą nie tylko na rozwój marki, ale również buduje to zaufaną społeczność wokół przedsiębiorstwa. Firma postrzegana jest jako  profesjonalna. Opinie o sklepie mają dziś ogromne znaczenie, szczególnie w kontekście sprzedaży online. Kupując w sieci nie mamy przecież możliwości, aby sprawdzić dany produkt lub usługę. Często też nie mamy wystarczającej wiedzy na temat właściciela sklepu, gdzie planujemy dokonać zakupu. Nie mamy pewności, czy zamówienie będzie dobrze zrealizowane i czy mamy do czynienia z uczciwym przedsiębiorcą. Takie obawy są bardzo silne przede wszystkim wtedy, kiedy mówimy o produktach o wysokiej wartości cenowej. Pozytywne opinie sprawiają, że nabieramy pewności i bardziej ufamy, że warto zrobić zakupy w konkretnym sklepie i że cała transakcja przebiegnie pomyślnie. 

Prawdziwej relacji nigdy nic nie zburzy - klient jako partner!

Marketing rekomendacji pozwala też budować zaufaną społeczność wokół marki. Osoby zadowolone z zakupów w Internecie i w naszym sklepie będą go polecały. Co więcej chętnie będą obserwowały nasz sklep w mediach społecznościowych, zaczną się identyfikować z wartościami, jakie chcemy przekazać. Marketing opinii pomaga  również wypłynąć na szerokie wody, mówimy tutaj szczególnie o ekspansji na międzynarodowych rynkach. Zdobywając pozytywne recenzje, opinie lokalnej społeczności budujemy atmosferę zaufania wokół naszej marki, która przecież nie była wcześniej znana przez mieszkańców danego kraju.

Dyrektywa Omnibus - "list gończy" w kierunku firm kupujących opinie.

Dyrektywa Omnibus, której zasady weszły w życie w tym roku, to pewnego rodzaju “młot na czarownice e-commerce”. Kupowanie opinii jest już plagą i niestety takie niechlubne praktyki są zauważalne nawet w przypadku “dużych graczy” na rynku, którzy cieszą się dobrą opinią. Nowe rozporządzenie związane z kupowaniem opinii i ewentualnymi karami za tego rodzaju praktyki mają na celu wzmacnianie branży e-commerce oraz przede wszystkim troskę o dobro konsumenta. Firmy, które regularnie zamawiają recenzję muszą trzymać się na baczności. W każdej chwili mogą stanąć twarzą twarz z kontrolą, a kary za kupowanie opinii są naprawdę wysokie i z pewnością bolesny dla portfela przedsiębiorcy. Prezes UOKiK może nałożyć karę pieniężną, której maksymalna wysokość sięga 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Możemy już przytoczyć wiele przykładów, gdzie przedsiębiorcy zapłacili kwoty rzędu 100 000, 200 000 zł za oszukiwanie konsumentów nieprawdziwymi recenzjami produktów i usług.

Kupujesz opinie? Może czas już pakować walizki i odejść z branży e-commerce?

Powyżej opisaliśmy przykłady kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorców, którzy dopuszczają się kupowania recenzji i opinii o sklepie. Oczywiście, taki  nadszarpnięty portfel przedsiębiorcy z pewnością zaboli. Naszym zdaniem jednak istnieje druga, jeszcze wyższa kara za tego typu niechlubne praktyki. Mowa oczywiście o zepsutej reputacji, którą ciężko będzie w takiej sytuacji odbudować.  Firma straci nie tylko w oczach klientów, którzy zniechęcą się do zakupów w danym sklepie, czy firmie usługowej. Przedsiębiorcy,  których dosięgnie ręka sprawiedliwości mogą też stracić partnerów biznesowych, a korzystne kontrakty i możliwości rozwoju mogą przejść im koło nosa. Uczciwe marki, którym zależy na dobrej renomie i przede wszystkim na dobrej i relacji z klientami z pewnością nie zechcą nawiązywać kontaktów biznesowych z przedsiębiorstwem, które już na starcie oszukuje konsumenta i nie jest w stosunku do niego fair. 

Negatywne opinie - pokaż ludzką twarz w świecie e-commerce...

Wielu właścicieli firm decyduje się na zakup opinii o swoim sklepie bojąc się wpływu, jaki ma każda negatywna recenzja na współczynnik sprzedaży. Często bywa tak, że jeśli dany przedsiębiorca otrzymuje dużą liczbę negatywów, czy to od klientów, czy też jest ofiarą działalności konkurencji, która robi mu czarny PR - w panice i ze strachu przed utratą klienta decyduje się na zakup recenzji w Internecie. Niestety rezultat takiego działania jest wręcz odwrotny.  Można śmiało powiedzieć, że jest to dla takiego przedsiębiorcy gwóźdź do trumny działalności. Powiedzmy sobie szczerze, czy negatywny opinii naprawdę tak bardzo należy się bać? Zdecydowanie nie!  Każda firma, która prowadzi rozwijającą się działalność prędzej czy później spotka się z niemiłą opinią  ze strony klienta lub też partnera biznesowego. Podchodząc do takiej opinii na chłodno i z rozwagą pokazujemy wręcz potencjalnym klientom, że jesteśmy prawdziwym przedsiębiorcą z krwi i kości. Dlaczego?

-  nie wybielamy się, pokazujemy, że również i my w świecie biznesu czasem się potykamy. Jesteśmy przedsiębiorcą z ludzką twarzą.  Zamiatając temat pod dywan tworzymy mur z potencjalnym kontrahentem lub potencjalnym klientem naszego sklepu,

-  odpowiadając na negatywną opinię przyjaźnie i z kulturą - dajemy jasny sygnał naszym klientom, że bierzemy odpowiedzialność za te dobre i złe chwile w prowadzeniu biznesu. Nie boimy się krytyki, a wręcz przeciwnie chcemy uczyć się na błędach i Dzięki takiej nauce rozwijać naszą działalność i gwarantować klientom jak najlepsze usługi. 

Przyjmij do wiadomości… Twój klient nie jest idiotą!

Internauci wbrew pozorom nie mają zaufania do firm, które mają krystalicznie pozytywne opinie w sieci 5.0. Zawsze taka wysoka ocena wzbudza pewnego rodzaju niepokój. Według najnowszych statystyk największym zaufaniem cieszą się sklepy, które mają ocenę gwiazdkową w przedziale 4.2 do 4.6.

Nie stawiaj muru między Tobą i klientem. Buduj "mosty autentyczności"

Nie buduj murów. Bądź autentyczny i szczery w stosunku do klientów, a oni zauważą to i odwdzięczą się lojalnością i zaufaniem do Twojej marki. Twórz relacje oparte na autentyczności. Warto zrezygnować z niechlubnych praktyk, aby czuć się swobodnie w branży e-commerce,  móc codziennie spoglądać sobie w lustro i spać spokojnie, nie obawiając się złowieszczy w kontroli.

Jak nasz czeski partner - Ověřený web - usługa “Zweryfikowana witryna” pomaga polskim e-sklepom zwiększyć wiarygodność?

W dzisiejszym świecie użytkownicy internetu są przytłoczeni tysiącami ofert e-sklepów. Warto wyróżnić swój e-commerce na tle konkurencji i zwiększyć jego wiarygodność, tak aby potencjalni klienci zatrzymali się właśnie u Ciebie na dłużej.

Zaufane.pl - pozyskuj, zarządzaj i prezentuj opinie

Buduj zaufanie dzięki autentycznym opiniom z narzędziem Zaufane.pl, które ułatwia pozyskiwanie, zarządzanie i prezentowanie recenzji, zwiększając sprzedaż i reputację marki. Jako oficjalny partner Google, zgodny z dyrektywą Omnibus i DSA, oferuje moderację w 26 językach, wspierając ekspansję na rynki zagraniczne. Sprawdź, jak ważny jest marketing opinii w obecnym e-commerce.

Razem na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli partnerstwo Zaufane.pl i Posadzimy.pl

Budowanie zaufania wobec marki stało się kluczowym elementem sukcesu. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w tym procesie są autentyczne opinie klientów, które pełnią rolę społecznego dowodu słuszności. W kontekście coraz większego znaczenia zrównoważonego rozwoju, social proof nabiera dodatkowego wymiaru, pozwalając firmom nie tylko na zwiększenie sprzedaży, ale także na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, zaangażowanie klientów w ESG.

Jak zdobyć opinie o moim sklepie stacjonarnym?

Opinie klientów odgrywają ważną rolę w budowaniu reputacji sklepu oraz przyciąganiu nowych klientów. Pozytywne recenzje mogą znacznie zwiększyć zaufanie do Twojego sklepu i wpłynąć na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na zdobycie opinii o Twoim sklepie stacjonarnym.

5 Kluczowych kroków do budowania wiarygodności marki w e-commerce

Budowanie wiarygodności marki jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Klienci mają dostęp do nieograniczonej liczby opcji, dlatego zaufanie może być decydującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych. W tym artykule przedstawiamy pięć kluczowych kroków, które pomogą firmom zadbać o wizerunek, w tym poprzez zbieranie i publikowanie opinii.

Nowe trendy w marketingu użytkowników: budowanie pozytywnego wizerunku marki poprzez opinie klientów

Wśród trendów w marketingu warto zwrócić uwagę na rolę opinii klientów w kształtowaniu wizerunku marki. Zmieniające się preferencje konsumentów i rozwój technologii cyfrowych wymusiły na firmach przyjęcie nowych strategii, które pozwalają lepiej zrozumieć i wykorzystać głos klientów w procesie budowania marki. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom w marketingu użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem technik, takich jak marketing szeptany i strategie influencerów.

Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

Prowadzenie własnego sklepu internetowego może być atrakcyjną perspektywą dla wielu przedsiębiorców, z uwagi na dynamiczny rozwój e-commerce oraz rosnące zapotrzebowanie na zakupy online. Jednak dobór właściwej platformy to tylko część wyzwania, z jakim musi zmierzyć się osoba zakładająca swoją pierwszą stronę internetową. Poniżej przedstawiamy przewodnik krok po kroku jakie czynniki warto rozważyć.

Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się jak

Zaufane.pl poprawi Twoje wskaźniki marketingowe i sprzedażowe.

Umów spotkanie