Koszmar zakupów online: jak opinie klientów ujawniają oszustwa w branży fashion

sierpień 12, 2021
Koszmar zakupów online: jak opinie klientów ujawniają oszustwa w branży fashion

E-handel coraz bardziej narażony na oszustwa

W ostatnim czasie popularność handlu elektronicznego mocno zyskała na popularności. Według wielu przeprowadzonych badań, co czwarty kupujący w Internecie dokonuje zakupów przynajmniej raz w tygodniu. Zakupy online stworzyły rynek, na którym użytkownicy mogą kupować różne przedmioty, takie jak samochody, zabawki, gry wideo, elektronikę, garnitury, biżuterię i wiele innych.

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że w samym 2020 roku sprzedaż detaliczna online w Polsce wynosiła ponad 15,3 mld EUR – w stosunku do roku 2019 oznacza to wzrost o 31,4%! Biorąc pod uwagę obecną sytuację i stale rozwijający się rynek sprzedaży online ta kwota będzie rosła.W przeciwieństwie do tradycyjnych zakupów w sklepach stacjonarnych sprzedaż online cieszy się znacznie większym zainteresowaniem ze względu m.in. na wygodę, niższą cenę, częste rabaty, oszczędność czasu. Dzięki temu większa liczba osób pokochała zakupy online dając przełomowe rozwiązania dla firm e-commerce.

Jak działają oszustwa związane z branżą online?

Mimo, że istnieje sporo legalnych firm zajmujących się handlem elektronicznym, nadal pewna ilość osób uważa, że zakupy w Internecie są dosyć ryzykowne. Oszuści wykorzystują anonimową naturę Internetu do oszukiwania niewinnych i niczego nie podejrzewających kupujących.

Biorąc pod uwagę fakt, że biżuteria i odzież są najbardziej pożądanymi przedmiotami oszuści zwrócili większą uwagę właśnie na tę grupę kupujących. W jaki sposób? Często korzystają z platform mediów społecznościowych, np. Instagrama i Facebooka do prowadzenia pseudo sklepów przez bardzo krótki czas. Publikują zdjęcia modelek i influencerek w stylowych outfitach, które “sprzedają”. Innym sposobem jest używanie fałszywej witryny lub reklamy w legalnej witrynie sprzedawcy realizując złośliwe oprogramowanie. Oferowane przez nich produkty mają niesamowite parametry. Modne, trafiające w obecne trendy, konkurencyjne ceny w porównaniu do innych sklepów. Niestety w wielu przypadkach niskie ceny i rewelacyjne parametry nie są prawdziwe. Większość złożonych zamówień nie dotrze do odbiorcy lub towar, który otrzyma w niczym nie przypomina jakości i parametrów tego, co było pokazane w sklepie internetowym. Nieodpowiedni rozmiar, tandetne wzory, niska jakość tkaniny – to najczęstsze cechy charakterystyczne produktów z “oszukanych” sklepów.

Opinie ujawniające oszustwa w branży fashion

Jak uniknąć oszustw Internetowych?

Prawdopodobnie w tym momencie zadajesz sobie pytanie, jak uniknąć oszustw robiąc zakupy online? Oto kilka pytań, dzięki którym unikniesz oszustwa w sieci:

 • Czy e-sklep posiada dogodną politykę zwrotów na wypadek, gdybyś nie był zadowolony z zakupu?
 • Czy istnieje możliwość skontaktowania się z obsługą klienta?
 • Jakie opinie posiada sklep internetowy? Czy jest polecany przez innych klientów?
 • Jak długo firma istnieje w branży?
 • Czy sklep ceni sobie Twoją prywatność i poufność?

“Przyłapani na gorącym uczynku” – ujawnione oszustwa w sieci

Recenzje online odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu oszustw w Internecie. Udostępniając zdjęcia i recenzje otrzymanych produktów konsumenci podjęli skuteczną walkę z oszustwami. To jednak nie jedyny przypadek, kiedy klienci wykorzystali opinie do ostrzeżenia innych. Wystawiając negatywnie opinie do złożonych i opłaconych zamówień, ale niedostarczonych na podany adres konsumenci również ujawnili nadużycia w Internecie.

W ten sposób zebrała się spora grupa osób, która miała takie same lub podobne doświadczenia z firmą. Jednocześnie ostrzegali innych, potencjalnych klientów zainteresowanych zakupami na tej stronie internetowej, że nie jest ona legalna. Jakie skargi najczęściej występują w takich sytuacjach? Jedne z nich to:

 • manipulowanie recenzjami – fałszywe opinie w Internecie,
 • brak obsługi klienta i brak kontaktu z firmą,
 • brak możliwości zwrotu lub długi okres oczekiwania na zwrot pieniędzy,
 • tragiczna jakość produktów,
 • zupełnie różne rozmiary niezgodne z rzeczywistością,
 • zbyt długi czas realizacji zamówienia (kilka miesięcy lub wcale).
Ujawnienie oszustw sklepu internetowego dzięki negatywnym opiniom

Oszustwa w sklepie internetowym – jak nie dać się naciągnąć?

Niektóre witryny handlu elektronicznego będą sprzedawać produkty niskiej jakości, które nie są produkowane przez legalnych producentów. Jak nie dać się oszukać? Korzystaj z wyłącznie oficjalnych stron i sklepów internetowych. Większość tych sklepów ma wystawione oceny oraz opinie o produktach, prawidłową politykę zwrotów i profesjonalną obsługę klienta.

Zwiększ zaufanie do Twojego biznesu i wyróżnij go spośród konkurencji.

Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się jak Zaufane.pl poprawi Twoje wskaźniki marketingowe i sprzedażowe.

Świetne

Na podstawie 82 opinii

Zobacz niektóre opinie tutaj

Viscola Fashion

Bardzo dobre rozwiązanie w zbieraniu opinii o sklepie i produktach. Dzięki temu rozwiązaniu można analizować opinię klientów i budować na podstawie tej wiedzy przyszłych rozwiązań.

Acus Med

Jak najbardziej polecam współpracę z zaufane.pl. Uzyskaliśmy mnóstwo opinii od klientów odnośnie sklepu i produktów (również do wizytówki Google Moja Firma)...

TRENA Professional Cosmetics

Bardzo dobry serwis do zbierania opinii. Dzięki Zaufane.pl zbieranie opinii, zarówno o firmie, jak i o produktach, idzie jak należy...

Ministerstwo Gadżetów

Serdecznie polecam firmę Zaufane.pl. Od początku współpraca przebiegała wzorowo i charakteryzowała się pełnym profesjonalizmem i indywidualnym podejściem do klienta...