Kampania Back to School w e-commerce – jak ją przygotować?

lipiec 22, 2021
Kampania Back to School w e-commerce – jak ją przygotować?

Kampania powrót do szkoły w e-commerce

Rok szkolny 2020/2021 w świetle pandemii pokazał nam, że powrót do szkoły może wyglądać inaczej. W rezultacie także zakupy, w tym gorącym okresie dla wielu branż uległy zmianie. Bez wątpienia w tym roku Back to School będzie podobny do ubiegłorocznego. Wiąże się to z niepewnością rozwoju Covid-19, jak i do zaproponowanych sposobów kształcenia, jakim jest m.in. nauczanie zdalne czy hybrydowe. Oczywiście nie oznacza to, że dzieci i młodzież nie potrzebują wyprawek szkolnych. Zmienił się jednak sposób ich nabywania.

Obecna sytuacja na świecie zmusiła konsumentów do zakupów online, które są nie tylko wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze. Jak zatem przygotować skuteczną kampanię powrót do szkoły, aby przyniosła znaczny wzrost przychodów w e-commerce? O tym jak do niej podejść i na co zwrócić szczególną uwagę opisujemy w naszym artykule.

Kiedy zaczyna się okres Back to School w e-commerce?

Okres powrotu do szkoły zaczyna tak naprawdę zaczyna się niedługo po rozpoczęciu wakacji. Przyjmuje się, że obejmuje on osiem tygodni – od początku lipca do końca sierpnia. W praktyce oznacza to, że aktualnie jesteśmy mniej więcej w połowie trwania Back to School. Warto jednak wiedzieć, że rodzice bardzo często rozkładają zakupy dla dzieci w czasie. Wiąże się to z niemałymi kosztami i zaplanowanym na ten czas urlopem. Dobre rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają firmy w okresie powrotu do szkoły to przygotowanie kampanii i wszelkich działań marketingowych na koniec lipca i początek sierpnia. Zgodnie ze wszystkimi prognozami termin ten utrzyma się również w tym roku, choć podobnie jak w poprzednim zakupione artykuły szkolne mogą różnić się w zależności od planów i harmonogramu powrotu do szkoły (Back to School).

Back to School a pandemia Covid-19

Pandemia Covid-19 wywróciła do góry nogami edukację dzieci i młodzieży. Wpłynęło to również na rynek e-commerce, który na okres powrotu do szkoły zaciera ręce i szykuje się na duże zyski. Jakie branże szczególnie zarabiają na powrocie do szkoły (Back to School)? Jeszcze do niedawna do najlepiej sprzedających się produktów należały:

  • odzież i akcesoria,
  • artykuły szkolne,
  • akcesoria elektroniczne,
  • komputery i sprzęt.

Wraz z Covid-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej dotychczasowe najpopularniejsze kategorie uległy zmianie. W 2020 roku dla rodziców i dzieci powrót do szkoły kojarzył się przede wszystkim w zainwestowanie w:

  • komputery, laptopy i potrzebny sprzęt,
  • gadżety elektroniczne i media,
  • odzież i akcesoria,
  • artykuły szkolne.

Dodatkowo pojawiła się także nowa kategoria, jaką jest zdrowie. Wszystkie kompaktowe produkty pozwalające utrzymać higienę jak i te do dezynfekcji, w okresie powrotu do szkoły wykazały zwiększone zainteresowanie ze strony konsumentów. Podobnie jest z maskami, które już w tamtym roku wyprzedziły kredki i markery.

Jak wykorzystać powrót do szkoły w marketingu?

W świecie marketingu termin, jakim jest Back to School jest niezwykle ważny, a dla wielu branż nawet kluczowy. Poprzedni rok był swego rodzaju królikiem doświadczalnym, jeżeli chodzi o marketingowy powrót do szkoły (Back to School). I choć grupa docelowa ani jej odbiorcy nie ulegli zmianie, to jednak teraz mają oni zupełnie inne priorytety. Czy to oznacza, że na okres powrotu do szkoły powinniśmy się przebranżowić  i zacząć sprzedawać komputery? Oczywiście, że nie!

Wszystko zależy od podejścia i zaprezentowania swoich produktów w aranżacji szkolnej tak, aby wywołać u odbiorców potrzebę ich posiadania. W tym zadaniu zarówno marketing i social media, a nawet reklamy Google Ads okazują się największą siłą przebicia. Wystarczy w odpowiedni sposób wykorzystać Back to School, aby pokazać potencjalnemu klientowi korzyści płynące z zakupów u Ciebie. Właśnie taki mindset należy wprowadzić szykując się do kampanii. Jeśli tylko możesz swoją ofertą nawiązać do nowych etapów w życiu, ciągłego rozwoju, czy… odpoczynku (takie kampanie możesz kierować nie tylko do uczniów, ale również do ich rodziców) to wiedz, że powrót do szkoły stoi przed Tobą otworem.

Powrót do szkoły – jak zaplanować kampanie marketingowe?

W planowaniu kampanii marketingowych na powrót do szkoły Twoim głównym zadaniem jest oczywiście zadbanie o ty, aby odpowiednio pokazać zysk w  kontekście progresu. Aby jednak tego dokonać na samym początku należy strategicznie przemyśleć całość, aby nie tylko dotrzeć do odpowiedniej grupy, ale przede wszystkim pokazać jej dobrą stronę Twojego produktu.

Zasady planowania kampanii powrót do szkoły (Back to School)

 

Zaplanuj kampanie wcześniej

Planowanie kampanii marketingowych to duże wyzwanie, które nigdy nie jest dziełem przypadku. Mając przed sobą wcześniej przygotowany plan możesz o wiele sprawniej reagować i zmieniać swoje początkowe założenia. W przypadku powrotu do szkoły (Back to School) kalendarz e-commerce jest ściśle zdefiniowany. Jeżeli „prześpisz” ten moment może być już za późno na jakiekolwiek działanie. Wiedz, że reklamowe Last Minute również jest zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem!

Zadbaj o rabaty i zniżki

Rabaty od zawsze służą do motywowania stałych , jak i potencjalnych klientów do zakupów. Jest kluczem do zdobycia ich zainteresowania i zatrzymania na dłużej ich uwagi. W świecie e-commerce zniżki odgrywają najważniejszą rolę podczas podejmowania decyzji zakupowej. Ważne jest jednak to, aby kampania z rabatem zwiększała sprzedaż, ale jednocześnie nie zagrażała realnym zyskom. Nowych  klientów możesz zachęcić ofertą specjalną przez zapisanie się do newslettera, a tych stałych nagradzaj programami lojalnościowymi.

Przygotuj jasne w przekazie kampanie

Dlaczego proste w przekazie kampanie reklamowe są tak powszechne? Ponieważ trafiają do zdecydowanie większej liczby odbiorców, których skutecznie angażują do działania. Taka kampania ma być łatwo przyswojona, zapamiętana i przede wszystkim zrozumiała dla grupy docelowej. Wśród uczniów i ich rodziców powinna budować zaufanie i jasno przekazać call to action.

Zaangażuj swoich odbiorców

Dobrze przeprowadzona kampania marketingowa powinna służyć także do utrzymania kontaktu z klientem. Po dokonaniu transakcji ważne jest przekazanie kluczowych idei na temat produktu, jak i intencji, jakie ma Twój sklep. Pomogą Ci w tym zebrane pozytywne opinie. Nie od dziś wiadomo, że to one są doskonałym motywatorem do dokonania zakupów dla potencjalnych odbiorców. Warto jednak wiedzieć, że z perspektywy zadowolonego klienta o wiele łatwiej jest podzielić się pozytywną opinią mając do niej bezpośredni dostęp. W tym celu warto skorzystać z wdrożenia rozwiązań do gromadzenia opinii i umieszczania ich w wyszukiwarce. Takie rozwiązanie z pewnością przedłuży Twój Back to School!

Pozytywne opinie w kampanii Back to School

Myśl długoterminowo

Zbieranie opinii z kampanii reklamowych jest także elementem długoterminowym. Mają one znaczenie nie tylko podczas gorącego okresu, ale przez cały rok. Budowanie świadomości marki i jej rozpoznawalność ma duże znaczenie w trakcie prowadzonych działań marketingowych. Pozytywne opinie pozwolą Ci być wszędzie tam, gdzie są Twoi potencjalni klienci. W dotarciu do nich pomogą Ci wspomniane wcześniej platformy zbierające opinie od osób, które już dokonały zakupów w Twoim sklepie.

Budowanie świadomości marki dzięki pozytywnym opiniom

Jak kreatywnie podejść do kampanii Back to School?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że Covid-19 wymusza na branży e-commerce pewne zmiany w sposobie myślenia i uruchamiania kampanii reklamowych. Dziś nie wystarczy przedstawić jedynie walory produktów. Trzeba wywołać pozytywne emocje i dać nadzieję na lepsze jutro. Eksperci są zgodni, że efektywna kampania nawiązuje do jakiegoś motywu, sytuacji lub czasu. Warto wziąć pod uwagę aktualne wydarzenia i sprawy społeczne.

Trzeba wiedzieć, że pomimo pandemii branża e-commerce nie stanęła w miejscu. Nadal stawia na przeceny, zachęca do programów lojalnościowych, organizuje różnego rodzaju gry i zabawy. Można powiedzieć, że teraz jeszcze bardziej chce się wyróżnić niebanalnym i pomysłowym podejściem do reklamy. Ty wykorzystaj także do tego media społecznościowe, które są siłą napędową każdej kampanii. Dodatkowo podejrzyj co robi Twoja konkurencja i czerp inspiracje od innych.

Powrót do szkoły – kilka słów na koniec

Powrót do szkoły to wbrew pozorom wesoły czas, któremu w dużej mierze towarzyszy radość i pozytywne emocje. Dzięki niemu nie tylko w podniesiesz sprzedaż w swoim sklepie, ale także zapiszesz się w pamięci odbiorców. To wszystko dzięki kampanii reklamowej z fajnym pomysłem na siebie. Pamiętaj, że stawiając na kreatywny Back to School uzyskasz swój wyznaczony cel.

Zwiększ zaufanie do Twojego biznesu i wyróżnij go spośród konkurencji.

Porozmawiaj z nami, aby dowiedzieć się jak Zaufane.pl poprawi Twoje wskaźniki marketingowe i sprzedażowe.

Świetne

Na podstawie 82 opinii

Zobacz niektóre opinie tutaj

Viscola Fashion

Bardzo dobre rozwiązanie w zbieraniu opinii o sklepie i produktach. Dzięki temu rozwiązaniu można analizować opinię klientów i budować na podstawie tej wiedzy przyszłych rozwiązań.

Acus Med

Jak najbardziej polecam współpracę z zaufane.pl. Uzyskaliśmy mnóstwo opinii od klientów odnośnie sklepu i produktów (również do wizytówki Google Moja Firma)...

TRENA Professional Cosmetics

Bardzo dobry serwis do zbierania opinii. Dzięki Zaufane.pl zbieranie opinii, zarówno o firmie, jak i o produktach, idzie jak należy...

Ministerstwo Gadżetów

Serdecznie polecam firmę Zaufane.pl. Od początku współpraca przebiegała wzorowo i charakteryzowała się pełnym profesjonalizmem i indywidualnym podejściem do klienta...